Najpiękniejsze i najdziwniejsze biblioteki świata

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 23:00
Kończy się Tydzień Bibliotek (8-15 maja). W audycji Kultura nie całkiem osobista przyjrzeliśmy się najpiękniejszym, najsłynniejszym i najdziwniejszym księgozbiorom świata. Naszym przewodnikiem był dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Audio
  • 14.05.2017 dr Tomasz Makowski: dobra biblioteka musi mieć współczesne książki, które zachęcają do czytania.
Fragment plakatu
Fragment plakatuFoto: Materiały promocyjne

W Norwegii książki rozwożono statkiem po trudno dostępnych fiordach, biblioteka w Kenii dysponowała wielbłądami, zaś w okresie międzywojennym w Kentucky działała biblioteka konna. W Polsce, budynek stacji kolejowej w Rumii zaadaptowany na potrzeby czytelnicze został uznany najpiękniejszą biblioteką na świecie w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Award. – Jest to wzór tego, tak powinny wyglądać dobre biblioteki. Warto, aby zobaczył ją każdy wójt czy burmistrz – powiedział dr Tomasz Makowski.

Spośród najbardziej wyjątkowych bibliotek na świecie gość audycji podał kilka przykładów: najdziwniejsze biblioteki to z pewnością te znajdujące się w więzieniach. Obserwowany jest tam wysoki poziom czytelnictwa i widać wielką pasję do literatury. Bardzo krótki żywot zbiorów mają zaś biblioteki w krajach, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność np. na Kubie. Są też takie miejsca, które dysponują zbiorami, spisanymi na liściach palmowych. Dawniej w Polsce funkcjonowały zaś bibliobusy, które dojeżdżały do małych wiosek. Działają one jeszcze w niektórych gminach – dodał dr Tomasz Makowski.

W audycji pojawiło się także wspomnienie o Jerzym Janickim, w 10. rocznicę śmierci reportażysty, scenarzysty, współautora powieści radiowej "Matysiakowie" i serialu telewizyjnego "Dom".

Z okazji obchodzonego 15 maja Międzynarodowego Dnia Pończoch Nylonowych dr Monika Małkowska, krytyk sztuki, opowiedziała zaś o historii pończoch, rajtuz i rajstop na nogach męskich i damskich.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk

Polskie Radio 24/kawa

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 14.05.17

Godzina emisji: 22.15

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak