Najsłynniejsze kreacje "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 08:59
W Sopocie zakończył się już 17 Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. W audycji Kultura nie całkiem osobista wspominaliśmy to wydarzenie m.in.: z aktorką Danutą Stenką i reżyserem Dariuszem Błaszczykiem.
Audio
  • 25.06.17 Wspomnienia z 17 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry
Mariusz Benoit i Danuta Stenka, realizacja słuchowiska Lilla Weneda
Mariusz Benoit i Danuta Stenka, realizacja słuchowiska "Lilla Weneda"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W tym roku w konkursie wzięło udział 26 realizacji radiowych oraz 13 telewizyjnych. Główne nagrody Grand Prix 17 zdobyły: słuchowisko „Lilla Weneda” Juliusza Słowackiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl „Posprzątane” Sarah Ruhl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

Nagrodę za najlepszą role żeńską w słuchowisku Polskiego Radia „Lilla Weneda” otrzymała Danuta Stenka, która wykreowała postać okrutnej królowej Gwinony. Zdaniem aktorki klimat sopockiego Festiwalu jest szczególny. - Przeplatanie się teatru radiowego i telewizyjnego w Sopocie powoduje, że nie ma tu takiego wielkiego ciśnienia, jak na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tu jest tak serdecznie i po przyjacielsku – przyznała aktorka i dodała, że należy do pokolenia, kiedy telewizja nie miała jeszcze tak bogatej propozycji programowej, w związku z tym od lat jest miłośniczką słuchowisk radiowych.

Jak podkreślił Dariusz Błaszczyk staram się, aby realizacje radiowe miały w sobie coś z filmu. - Starałem się, aby pomimo charakteru historycznego, opowieść ta była efektowana i dynamiczna. Panuje więc tam taki klimat zaczerpnięty z Gry o tron – dodał reżyser.

W związku z przypadającym 23 czerwca Dniem Ojca w audycji przedstawiono wybrane fragmenty słuchowisk, w których ciekawe i istotne były postacie ojca.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Polskie Radio 24/kawa

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________ 

Data emisji: 25.06.17

Godzina emisji: 22.10

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

XVI Festiwal „Dwa Teatry”

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 13:47
W Sopocie rozpoczyna się Festiwal „Dwa Teatry”, podczas którego zostaną zaprezentowane produkcje teatrów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Na naszej antenie o wydarzeniu mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i Tomasz Obertyn, laureat nagrody festiwalowej za muzykę i efekty dźwiękowe w słuchowiskach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dwa Teatry”. Sopocki festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:38
Od 19 do 21 czerwca w Sopocie potrwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.  W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie zostaną uhonorowani wybitni artyści Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. O szczegółach w audycji Weekend Kulturalny mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci 17. Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:08
Słuchowisko "Lilla Weneda" wg dramatu Juliusza Słowackiego Teatru Polskiego Radia w reż. Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP "Posprzątane" wg sztuki Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zdobyły w środę Grand Prix XVII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Teatry - Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 22:55
W środę zakończył się 17. Festiwal „Dwa Teatry” - Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. O wydarzeniu, a także produkcji radiowej i telewizyjnej nazywanej teatrem, rozmawiali w audycji Rozpruwacz Kulturalny laureaci tegorocznej edycji festiwalu - pisarz, scenarzysta, dramaturg i autor scenariusza do słuchowiska "Lento Rubato" Marek Kochan oraz Wawrzyniec Kostrzewski, laureat nagrody za reżyserię spektaklu "Listy z Rosji".
rozwiń zwiń