Matka z syndromem pustego gniazda

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:27
Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
Audio
  • 10.09.17 Małgorzata Gutowska-Adamczyk: napisanie książki to była forma autoterapii.
Fragment okładki książki Kalendarze
Fragment okładki książki "Kalendarze"Foto: mat.promocyjne

- zarzekałam się, że nigdy nie napiszę książki autobiograficznej. Moje życie nie jest scenariuszem do powieści obfitującej w wydarzenia, które lubi literatura kobieca – podkreśliła Małgorzata Gutowska-Adamczyk. - Pewnie spełniłabym to postanowienie gdyby nie fakt, że moje dzieci niespodziewanie dorosły. Wtedy nagle zrozumiałam, że zostanę w domu tylko z mężem i psami. Jakaś część mnie rozpadła się na kawałki, ponieważ poczułam się niepotrzebna.

Tak powstała książka "Kalendarze", która opowiada o tym, jak poradzić sobie w pustym domu, z którego dzieci wyprowadziły się na studia.

- Niewiele mówi się o „syndromie opuszczonego gniazda", natomiast matki mocno przeżywają ten etap. Coś w ich życiu się zmienia i ważne jest, aby zarówno dzieci, jak i małżonkowie zdawali sobie z tego sprawę – dodała pisarka.

Na pytanie, gdzie szukać pomocy, gość audycji odpowiedziała, że ona znalazła ukojenie w pisaniu i zaapelował do kobiet w podobnej sytuacji, aby starały się w ten lub inny sposób, wyrzucić z siebie nagromadzone emocje, a nie tłumić je w sobie.

Ponadto z okazji 60. rocznicy urodzin Pawła Huelle, autora takich książek jak "Weiser Dawidek", "Mercedes-Benz" czy "Opowieści chłodnego morza”, w audycji można było usłyszeć fragmenty jego prozy.

Zaś w cyklu o historii mody - krytyk sztuki dr Monika Małkowska opowiedziała o modzie inspirowanej wojskiem.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 10.09.17

Godzina emisji: 22.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magiczny świat dziecka zaklęty w książkach Jarosława Mikołajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 14:30
Spojrzenie na literaturę i na współczesny świat - oczami uznanego poety, pisarza i tłumacza, w latach 2006-2012 - dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie. Z Jarosławem Mikołajewskim rozmawiała reporterka Polskiego Radia Iwona Piętak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klątwa przeznaczenia". Powieść fantasy, która powstała z przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 13:27
Przyjaźń literacka Moniki Magoski-Suchar i Sylwii Dubieleckiej zaczęła się w licealnej ławce, a 18 lat później zaowocowała wydaniem wspólnie napisanej debiutanckiej powieści fantasy "Klątwa przeznaczenia". O pracy nad książką opowiadały w audycji Kultura nie Całkiem Osobista autorki książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Kultura spotyka biznes” – warsztaty, na których biznesmeni spotykają artystów

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 13:27
Kultura i biznes tylko z pozoru mają ze sobą niewiele wspólnego. Organizatorki projektu „Kultura spotyka biznes” przekonują, że te dziedziny mogą tworzyć świetna mieszankę i nawzajem się inspirować. O inicjatywie mówiły w audycji Kultura nie Całkiem Osobista autorki projektu Natalia Brylowska i Marta Bednarska z Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie „Wesela”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 13:27
Dramat Stanisława Wyspiańskiego czytano tłumnie w całej Polsce i za granicą. W Kulturze nie całkiem osobistej zapraszamy na relację z centralnych obchodów Narodowego Czytania “Wesela” w Ogrodzie Saskim. Gościem audycji byli m.in.: Janusz Prusinowski, grający postać Chochoła i Paweł Królikowski, grający Gospodarza.
rozwiń zwiń