Wotum nieufności. "Element walki o przywództwo w opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 19:27
– Planowane przez Platformę wotum nieufności jest w rzeczywistości wotum nieufności wobec Nowoczesnej – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do planowanego głosowania nad wotum nieufności w stosunku do premier Beaty Szydło. W audycji "Wróżenie z faktów" temat skomentował także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. 
Audio
  • 19.03.17 Tomasz Wróblewski: „PO nie ma dobrego pomysłu, by w pozytywny sposób zaistnieć w świadomości wyborców (…)”.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Mariusz Gierej zwrócił uwagę, że decyzja polityków Platformy Obywatelskiej o pomyśle dotyczącym wotum nieufności dla rządu jest również jednym z elementów walki z Nowoczesną o to, kto będzie liderem wśród środowisk opozycyjnych.

– Grzegorz Schetyna zaprogramował się na zniszczenie ugrupowania Ryszarda Petru. Kroki w realizacji tego celu podejmuje już konsekwentnie od dłuższego czasu. Po katastrofie, która spotkała szefa Nowoczesnej na początku roku, chce dobić swoich politycznych rywali i dlatego zdecydował się na pewne posunięcie do przodu – dodał.

Propozycję wotum nieufności zgłoszoną przez Platformę Tomasz Wróblewski porównał do sytuacji, gdy komuś nie udaje wygrać się głównej nagrody w dużej loterii.

– Grzegorza Schetynę, po sejmowym głosowaniu nad wotum nieufności, ciężko będzie nazywać przegranym, bo szanse na powodzenie zamysłu Platformy są tak niewielkie, jak nadzieja na zgarnięcie głównej wygranej w "Lotku". Jednak wiadomo, że warto próbować, bo może jakieś niewiarygodne okoliczności doprowadzą do niespodzianki – zauważył publicysta.

Ponadto w audycji Mariusz Gierej i Tomasz Wróblewski rozmawiali na temat listu Marka Dekana, szefa koncernu Ringier Axel Springer, do pracowników Grupy Onet-RAS.

Zastanowili się również, co mogą dać opozycji planowane na najbliższe tygodnie kolejne marsze sprzeciwu wobec posunięć polskiego rządu

"Wróżenie z faktów" prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

Wróżenie z Faktów - archiwalne audycje Łukasza Warzechy

_______________________

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 18:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Maria Jackowski: Platforma Obywatelska uprawia groteskową politykę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 08:26
Platforma Obywatelska najprawdopodobniej w piątek przedstawi wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Nowoczesna wniosek popiera, ale przyznaje, że nie ma on szans na przegłosowanie. – To jest odwracanie uwagi od istoty problemu, że PO uprawia operetkową, groteskową politykę – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania senator PiS Jan Maria Jackowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Sonik o wotum nieufności: to polityczna gra

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 08:59
Platforma Obywatelska ma w piątek przedstawić wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Nie zaprezentowała jednak dotąd kandydata na premiera, co jest niezbędnym warunkiem złożenia wniosku. – Tego typu debata w Sejmie i argumentacja, pokazująca powagę propozycji opozycyjnej, to pewien kierunek, który służy do tego, by wygrywać następne wybory, tak buduje się zaufanie – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Bogusław Sonik, poseł PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna kandydatem na premiera? "Nie ma charyzmy"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:36
- PiS, gdy był w opozycji, też od czasu do czasu uciekał się do konstruktywnego wotum nieufności wobec premiera, a także do prób odwołania tego lub innego ministra. Rzadziej odwoływał się do ulicy i zagranicy do czego z ochotą, zwłaszcza w pierwszym roku swojej opozycyjnej kariery, odwoływały się PO, Nowoczesna i KOD – powiedział w programie Gorący Temat Piotr Gabryel z Do Reczy. Gość odniósł się także do kandydatury Grzegorza Schetyny na stanowisko premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. "Opozycja zaraz dostanie łomot na własne życzenie"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 18:16
Kandydatem na premiera Platformy Obywatelskiej został Grzegorz Schetyna. O wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu mówili w Debacie Dnia Eliza Olczyk (Wprost) i Janusz Schwertner (Onet.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wniosek PO o wotum nieufności: "Monty Python i Ministerstwo Głupich Kroków"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 12:07
Wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu i list medialnego koncernu Ringier Axel Springer do polskich dziennikarzy – to główne tematy, które w Podsumowaniu Tygodnia komentowali Olga Doleśniak-Harczuk (Gazeta Polska Codziennie), Barbara Sułek-Kowalska (Idziemy) i Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna kandydatem na premiera. "Błazenada, groteska"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 10:13
Platforma Obywatelska przedstawiła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Wniosek ma być złożony w przyszłym tygodniu. Kandydatem na premiera jest lider PO, Grzegorz Schetyna. Jego kandydaturę oceniali w audycji Wydarzenia Tygodnia – Komentarze Wojciech Biedroń (wPolityce.pl) i Jakub Dymek (Krytyka Polityczna)
rozwiń zwiń