Czy Donald Tusk ma po co wracać do polskiej polityki?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 19:00
– Osoba Donalda Tuska jest nadzieją dla wielu polityków obecnej opozycji – powiedział Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Odniósł się w ten sposób do ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”.
Audio
  • 06.08.17 Kamila Baranowska: „Donald Tusk jest zgrany na polskiej scenie politycznej (…)”.
Przewodniczący RE Donald Tusk
Przewodniczący RE Donald TuskFoto: PAP/Marcin Obara

Bogumił Łoziński dodał, że ponowne wkroczenie Donalda Tuska do polskiego życia politycznego może mieć zbawienny wpływ dla sytuacji panującej wśród opozycji. W chwili obecnej jest ona mocno podzielona i nie tworzy realnego zagrożenia dla Prawa i Sprawiedliwości.

– Powrót Tuska może oznaczać wręcz zjednoczenie obozu liberalnej lewicy wokół obecnego szefa Rady Europejskiej. Niektórzy politycy odbiorą to zapewne jako nowy powiew w środowisku dzisiejszej opozycji, który będzie zwiastował pozytywne przemiany. Moim zdaniem urząd prezydenta będzie dobrą opcją dla Tuska. Byłby wtedy osobą, która nadaje ton i rozdaje karty, dzięki dużym możliwościom prawnym, jakie zapewnia ta funkcja. Jeżeli Andrzej Duda będzie traktowany przez PiS tak jak dotychczas, to Donald Tusk ma spore szanse na wygranie najbliższych wyborów  – podkreślił publicysta.

Ze stwierdzeniem, że Donald Tusk byłby wybawieniem i kimś, kto przywróci nadzieję liberalnej stronie polskiej sceny politycznej na odsunięcie PiS od władzy zgadza się Kamila Baranowska. Jednak dziennikarka ma również spore wątpliwości co do rzeczywistej wartości byłego premiera dla bardziej umiarkowanych wyborców.

– Pamiętajmy, że Tusk jest zgrany w naszej polityce. Odchodził do Brukseli nie w atmosferze triumfu jako wielki zwycięzca, ale dlatego, że obawiał się porażki w ostatnich wyborach parlamentarnych. Jego osoba byłaby okazją do tego, by ponownie przypomnieć wszelkie przewiny i afery związane z Platformą. Uważam, że partia ta powinna szukać nowej i świeżej twarzy, kogoś, kto będzie Andrzejem Dudą z 2015 roku – wskazała.

Ponadto w audycji Kamila Baranowska i Bogumił Łoziński odnieśli się do opublikowanych w niedzielę nowych nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele.

Zastanowili się również, jak będą wyglądały projekty ustaw dotyczących reformy polskiego sądownictwa przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Omówili także relacje panujące pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a prezydentem Andrzejem Dudą.

„Wróżenie z Faktów” prowadził Konrad Kołodziejski.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Wróżenie z faktów w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.08.2017

Godzina emisji: 18.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sobota po Tygodniu: Donald Tusk wróci do polskiej polityki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 12:11
Przewodniczący Rady Europejskiej w rozmowie z TVN24 nie wykluczył, że wróci do rodzimej polityki. Sprawę w audycji Sobota po Tygodniu komentowali Piotr Pałka z portalu „Rebelya.pl”, Weronika Kostrzanowska z Inicjatywy Polska, Michał Moskal z Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Jan Śpiewak, „Miasto jest Nasze”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Zalewski o przyszłości Donalda Tuska: powinien wystartować w wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 08:00
– Jestem za tym, by Donald Tusk był kandydatem sił demokratycznych w kolejnych wyborach prezydenckich – powiedział w Rozmowie Poranka Paweł Zalewski. Polityk Platformy Obywatelskiej w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o szansach szefa Rady Europejskiej na reelekcję i jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Czy Władysław Frasyniuk zostanie liderem opozycji?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 18:49
- Przywództwo w opozycji jawi się mgliście. Nie ma w tej chwili jednej osoby, która była by w stanie zjednoczyć opozycję. Poważną kandydaturą jest Donald Tusk, jeśli będzie chciał i nie będzie miał problemów prawnych. Z palety liderów Władysław Frasyniuk wydaje się najbardziej świeży i możliwy do zaakceptowania – powiedziała w audycji Debata Dnia z portalu wpolityce.pl. Gościem debaty był też Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Tuska. „PiS chce gonić króliczka, a nie go złapać”

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:13
 - Uważam, że do 2019 roku nie będzie żadnych zarzutów karnych wobec Donalda Tuska, gdyż PiS chce gonić króliczka, a nie go złapać – powiedział w Debacie Dnia Michał Kolanko z Rzeczpospolitej. O czwartkowym przesłuchaniu byłego premiera mówiła także Anna Sarzyńska (wSieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Gosiewska: Politycy PO nie szanują Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 17:00
- Teraz widzimy, że politycy PO nie szanują nawet siebie nawzajem. Taśmy pokazują, że Grzegorz Schetyna nie może stanąć na czele „totalnej opozycji”, skoro jego koledzy partyjni go nie lubią. W PiS nie przypominam sobie tego typu rozmów, szczególnie w odniesieniu do liderów partii – mówiła w audycji Jeden na Jednego posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska.
rozwiń zwiń