Czy natura wpłynie na notowania rządu?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:29
– Na klęskach żywiołowych przewrócił się już niejeden polityk – powiedział Marcin Celiński z "Liberte!". Odniósł się w ten sposób do nawałnic, które w ostatnim czasie przeszły nad Polską, a także do reakcji politycznych na to wydarzenie. W audycji "Wróżenie z Faktów" temat ten skomentowała także Anna Sarzyńska z tygodnika "Sieci".
Audio
  • 20.08.17 Wróżenie z faktów: Anna Sarzyńska i Marcin Celiński
Wojsko pomaga w usuwaniu drzew i innych przeszkód
Wojsko pomaga w usuwaniu drzew i innych przeszkódFoto: Leszek Szymański/PAP

Jednym z polityków, którego wypowiedź mocno zaważyła na jego dalszej karierze, był Włodzimierz Cimoszewicz. W 1997 roku, po przejściu powodzi tysiąclecia, stwierdził, że poszkodowani powinni byli się ubezpieczyć. Zostało to bardzo źle odebrane przez Polaków. Marcin Celiński podkreślił, że to, w jaki sposób zareagował rząd na wydarzenia w północno-zachodniej Polsce może mieć znaczenie w kwestii poparcia dla PiS-u.

– W rządzie nie było chyba świadomości skali tego zjawiska, w związku z czym reakcja jego członków była fatalna. Moim zdaniem było to spowodowane brakiem odpowiednich informacji na temat rozmiaru kataklizmu. Nawet, gdy te wiadomości spłynęły, to niektóre wypowiedzi, chociażby ministra Błaszczaka, były mało poważne. W sobotę i niedzielę opozycja miała idealną okazję, by ostro wypunktować partię rządzącą, ale z tego nie skorzystała, bo sama jest żenująco nieporadna w działaniach politycznych – dodał publicysta.

Zdaniem Anny Sarzyńskiej w tej chwili nie widać, by postawa rządu wobec skutków nawałnic miałyby mieć znaczący wpływ na poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego. – Myślę, że podobnie jak w przypadku innych kryzysów politycznych, PiS za wiele nie straci. Dla przeciętnego obywatela, wypominane przez opozycję zaniedbania, nie są jakimś porażającym grzechem, który wpłynąłby negatywnie na notowania obecnej większości parlamentarnej – podkreśliła dziennikarka.

Ponadto w audycji Anna Sarzyńska i Marcin Celiński wyrazili swoje zdanie na temat postawy polityków opozycji wobec ubiegłotygodniowych nawałnic, a także tego, jakie skutki dla państw Europy Zachodniej będzie miał zamach terrorystyczny w Barcelonie.

„Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

______________________

Wróżenie z faktów w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 18.10


Zobacz więcej na temat: nawałnica PiS burze pogoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Tragiczne skutki nawałnic w Polsce. Premier: to wielka tragedia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 11:21
Premier Beata Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w czasie nawałnic. Żywioł przeszedł nad Polską w nocy z piątku na sobotę. Zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci. W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy konferencje  premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huragany i niszczycielskie burze i coraz częściej nawiedzają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 20:02
– Trudno udowodnić, że zmiany klimatyczne mają wpływ na gwałtowność burz – powiedział prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o gwałtownych i niszczycielskich zjawiskach atmosferycznych, które coraz częściej występują ta terenie naszego kraju. 
rozwiń zwiń