Źródła i konsekwencje referendum niepodległościowego w Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 19:23
– Jeszcze przez długi czas w Hiszpanii będzie trwało lizanie ran po tym, co stało się w niedzielę w Katalonii – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do katalońskiego referendum niepodległościowego i zdecydowanej reakcji na to wydarzenie hiszpańskiego rządu. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Konrad Kołodziejski z tygodnika „Sieci”.
Audio
  • 01.10.17 Konrad Kołodziejski: Katalońskie referendum było nielegalne
Zamieszki przed lokalami wyborczymi  Barcelona, Katalonia, 01.10.2017
Zamieszki przed lokalami wyborczymi Barcelona, Katalonia, 01.10.2017Foto: PAP/EPA/Quique Garcia

Kryzys, do którego doszło w Katalonii, ma zdaniem Mariusza Giereja dużo głębsze dno, niż zwykła chęć mieszkańców tego najbogatszego regionu Hiszpanii do uniezależnienia się od władzy zwierzchniej w Madrycie. Według publicysty powodem takiego stanu rzeczy jest to, że w ostatnich latach w Unii Europejskiej zostało zagubiona jedna z najważniejszych rzeczy spajających kraje i obywateli Wspólnoty.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

– Mam tu na myśli pojęcie solidarności. Czym w rzeczywistości jest chęć secesji Katalonii? Tym, że jej mieszkańcy zdają sobie sprawę z ekonomicznego znaczenia tego regionu i nie chcą uczestniczyć w kryzysach uderzających w Unię Europejską. Są przekonani, że sami sobie doskonale poradzą i unijny balast nie jest im do niczego potrzebny. Dlatego mam nadzieję, że to, co stało się w niedzielę, nauczy europejskich polityków tego, że do wartości, które legły u fundamentów Unii warto i należy wrócić, jeżeli ma ona przetrwać w dotychczasowej formie – dodał.

Konrad Kołodziejski zaznaczył, że w efekcie przeprowadzenia referendum może dojść do aresztowania przedstawicieli katalońskiego parlamentu. Podkreślił, że strategią rządu hiszpańskiego jest zrobienie wszystkiego co możliwe, by wyniki głosowania uznać za niemiarodajne.

– Wchodzenie policji do lokali wyborczych, zamykanie urn, konfiskowanie kart do głosowania, a także różnego rodzaju prowokacje. To wszystko sprawia, że referendum w żaden sposób nie może być traktowane jako wiarygodne. Konstytucja hiszpańska zakazuje przecież tego typu secesji bez zgody całego państwa. Dlatego uważam, że kroki podjęte przez rząd w Madrycie były uprawnione. Sądzę, że cel, jaki postawił sobie premier Rajoy został zrealizowany, bo w mojej opinii wyniki referendum, niezależnie jakie będą, nie mogą być podstawą do jakichkolwiek działań – wskazał komentator.  

Rzecznik rządu Katalonii: Hiszpania odpowie przed międzynarodowymi sądami

Hiszpański rząd odpowie przed międzynarodowymi sądami za przemoc policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii, w wyniku czego co najmniej 465 osób zostało poszkodowanych - zapowiedział rzecznik regionalnego rządu Katalonii Jordi Turull.  Dodał, że władze Katalonii nie przedłużą głosowania w referendum niepodległościowym. Zapewnił przy tym, że wszyscy, którzy ustawili się w kolejkach, żeby oddać swój głos, będą mogli to uczynić. 

„Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

Wróżenie z faktów w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 01.10.17

Godzina emisji: 18.16

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czy Katalonia ma szanse na niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:37
Setki tysięcy Katalończyków domagały się w Barcelonie zgody na zaplanowane 1 października referendum w sprawie niezależności regionu. Organizatorzy mówią o ponad milionie demonstrantów. O tym, czy Katalonia ma szanse na niepodległość powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: napięta sytuacja w związku z katalońskim referendum

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 09:51
Funkcjonariusze hiszpańskiej Gwardii Cywilnej dokonali rewizji w siedzibie centrum informatycznego rządu Katalonii. Interwencja służy uniemożliwieniu elektronicznego liczenia głosów w zaplanowanym na niedzielę w tym regionie referendum niepodległościowym. O trudnej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” Ewa Wysocka, była korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii. Policja użyła gumowych kul, są ranni

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 11:41
Hiszpańska policja użyła gumowych kul wobec osób protestujących w Barcelonie przeciwko działaniom funkcjonariuszy, którzy konfiskowali urny i karty do głosowania w katalońskim referendum niepodległościowym. Dwie osoby zostały ranne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Użycie przemocy przez policję wywołało jeszcze większą złość"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:01
- Już w XIX w., gdy Hiszpania poniosła klęskę tracąc kolonie a Katalonia poszła zupełnie inną drogą rozwoju ekonomicznego, stosunki między Madrytem a Barceloną były złe. Próby utworzenia republiki katalońskiej miały miejsce u progu wieku XX. Wtedy w pewien sposób przekupiono Katalończyków, utrzymano ich w państwie – mówiła w Gorącym Temacie prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. O referendum w Katalonii mówił także wysłannik Polskiego Radia 24 w Barcelonie Adrian Bąk.
rozwiń zwiń