X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reforma Sądu Najwyższego. Co wydarzy się 4 lipca?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 19:37
– Można powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość złapało sędziów w pewną pułapkę – powiedziała w audycji „Wróżenie z Faktów” Eliza Olczyk z tygodnika „Wprost”.  4 lipca minie termin, w którym 11 sędziów Sądu Najwyższego, w myśl obecnie obowiązującej ustawy, ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego, powinno odejść z pełnionych funkcji. Wśród nich jest również pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf. Czy tak się stanie?
Audio
  • 01.07.18 Eliza Olczyk: „Prezes Gersdorf obecnemu obozowi władzy nie podoba się i musi odejść z zajmowanego stanowiska (…)”.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Darwinek/CC BY-SA 3.0/via Wikimedia Commons

Wspomniani sędziowie, choć mieli taka możliwość, to nie zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o umożliwienie dalszego orzekania. Wkrótce taka sama sytuacja będzie dotyczyła również innych sędziów. 16 z nich skierowało się jednak do prezydenta z prośbą o możliwość dalszej pracy.

– Ci, którzy zdecydują się na podobny krok, to potwierdzą, że ustawa o Sądzie Najwyższym, która wprowadza takie zasady jest właściwa i należycie przyjęta i zgodna z konstytucją. Jeżeli nie wystąpią z taką prośbą, to usłyszą ze strony PiS, że sami są sobie winni, iż nadal nie orzekają, bo nie skierowali się do prezydenta w tej sprawie. To jest właśnie ta pułapka – wyjaśniła Eliza Olczyk.

Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute zwrócił uwagę, że jeżeli partii rządzącej udałoby się uspokoić sytuację związaną z Sądem Najwyższym i mianować nowy skład sędziów, nawet przy odbywających się protestach przeciwników odbywającej się reformy wymiaru sprawiedliwości, to najprawdopodobniej udałoby się zażegnać konflikt z Komisją Europejską.

– Zdaje sobie z tego doskonale sprawę opozycja i ci sędziowie, którzy myślą podobnie, jak ci, którzy sprzeciwiają się zmianom w polskich sądach. Dlatego, tak długo, jak to tylko możliwe, będą starali się przeciągać tę sprawę. Jednak dla części sędziów Sądu Najwyższego obecny chaos nie jest na rękę. Oni chcą po prostu spokojnie pracować. Całe zamieszanie dotyczące reformy sądownictwa musi być dla nich trudne i bolesne – dodał.

Ponadto Eliza Olczyk i Tomasz Wróblewski skomentowali również sprawy dotyczące zmian w nowelizacji ustawy o IPN, relacji polsko-amerykańskich, a także polsko-izraelskich.

Audycję „Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 01.07.2018

Godzina emisji: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Senacka komisja pozytywnie zaopiniowała 13 kandydatów na ławników

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 13:33
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pozytywnie zaopiniowała 13 kandydatów na ławników Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego: Małgorzata Gersdorf pozostaje I prezesem SN do 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:40
Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r. - głosi przyjęta w czwartek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń