X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co zrobi Senat z prezydenckim wnioskiem referendalnym?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 20:00
– Zakładam, że Senat przyjmie wniosek prezydenta. Jest to zbyt ważna sprawa, by któryś z senatorów zdecydował się na złamanie partyjnej dyscypliny – powiedziała Anna Sarzyńska z TVP. We wtorek o godz. 16 Senat zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie zmian w konstytucji. Jaką decyzje podejmą członkowie izby wyższej parlamentu w tej kwestii?
Audio
  • 22.07.18 Anna Sarzyńska: „Jeżeli Senat nie zgodziłby się na wniosek prezydenta, to doszłoby do dużego kryzysu politycznego (…)”.
We wtorek senatorowie zdecydują czy 10 i 11 listopada obędzie się referendum konstytucyjne zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
We wtorek senatorowie zdecydują czy 10 i 11 listopada obędzie się referendum konstytucyjne zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum został złożony do Senatu w piątek. We wtorek odbędzie się debata w tej sprawie. Ma ją poprzedzić spotkanie senatorów PiS ze ścisłym kierownictwem partii. Anna Sarzyńska zwróciła uwagę, że prezydencki pomysł dotyczący przeprowadzenia referendum w dniach 10 i 11 listopada jest dużym problemem dla partii rządzącej.

– Przez wiele miesięcy strona rządowa negocjowała z prezydentem termin przeprowadzenia referendum. PiS od dawna mówiło, że połączenie referendum z obchodami stulecia niepodległości jest złym pomysłem. Za wszelką cenę politycy partii rządzacej chcieli tego uniknąć i namawiali Pałac Prezydencki do innych rozwiązań. Jednak Andrzej Duda postawił na swoim i chce, by referendum odbyło się w zaproponowanym przez niego terminie. Nieprzyjęcie wniosku przez Senat spowodowałoby sporą awanturę polityczną. Z drugiej strony jego zaakceptowanie wzmocni chwilowo prezydenta – dodała dziennikarka.

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego z Warsaw Enterprise Institute Senat powinien wskazać prezydentowi, by ten przygotował własny projekt konstytucji. Po tym, jak opracowałby założenia nowej ustawy zasadniczej, miałoby dojść do referendum, w którym, Polacy wypowiedzieliby się czy chcą nowej konstytucji zaproponowanej przez prezydenta, czy wolą pozostać przy aktualnie obowiązującej.

– Prezydent, jak żadna inna osoba, posiada mandat, by to uczynić. Został wybrany w powszechnych wyborach i ma również odpowiednie narzędzia do zmobilizowania różnych środowisk, które wsparłyby go w stworzeniu projektu nowej konstytucji. Jednak patrząc bardziej realnie, Senat prawdopodobnie pójdzie po linii partyjnej i przyjmie wniosek prezydenta skazując go na nieudane referendum – podkreślił.

Ponadto w audycji Anna Sarzyńska i Tomasz Wróblewski rozmawiali również o szczycie w Helsinkach, podczas którego doszło do spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Skomentowali także przejawy oporu środowisk opozycyjnych wobec reformy sądownictwa.

„Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 22.07.2018

Godzina emisji: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prof. Kik: kompetencje prezydenta powinny być zwiększone

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 12:08
Zgodnie z zapowiedziami marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, izba wyższa parlamentu podczas kolejnego posiedzenia – w drugiej połowie lipca – zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Kazimierza Kika, politologa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Tygodnia: Publicyści o referendum ws. konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 13:45
- Myślę, że większości stron sporu politycznego obecna konstytucja odpowiada (...). Każdy może ją interpretować po swojemu - mówił w Podsumowaniu Tygodnia Samuel Pereira. Szef portalu TVP Info w ten sposób odniósł się do kwestii złożenia przez prezydenta Andrzeja Dudę do Senatu wniosku o przeprowadzenie referendum ws. ustawy zasadniczej. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Karol Gac z "Do Rzeczy" i Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji". 
rozwiń zwiń