Wiceminister spraw wewnętrznych: otrzymaliśmy BOR w stanie zdewastowanym

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 10:07
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada reformę Biura Ochrony Rządu. Projekt ustawy ma być gotowy w ciągu miesiąca. – Dotrzymamy tego terminu. Zrobimy wszystko co można, by BOR modernizować, kupić nowy sprzęt, podnosimy wynagrodzenia. Nasi poprzednicy tego nie robili – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Zieliński, wiceminister resortu.
Audio
  • 16.02.2017 Jarosław Zieliński, wiceminister SWiA: postępowanie posłów PO mogło wpłynąć na mataczenie w tej sprawie
Jarosław Zieliński
Jarosław ZielińskiFoto: PR24/MS

Gość ocenił, że jeżeli ktokolwiek jest w stanie przeprowadzić niezbędne zmiany w Biurze Ochrony Rządu, to tylko Prawo i Sprawiedliwość. Podkreślił, że o konieczności przebudowy wiedzieli już jako opozycja. – To jest proces dłuższy i ciągły, to się dzieje od czasu, gdy przejęliśmy odpowiedzialność za państwo, są podejmowane działania wobec różnych służb – mówił. Zieliński zaznaczył, że MSWiA otrzymało BOR w stanie zdewastowanym. – Brakowało 400 funkcjonariuszy, uzupełniamy braki kadrowe. Ta sprawa będzie wyglądała coraz lepiej – ocenił. Gość dodał, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie, dzięki służbom mundurowym, o czym świadczą Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO.

Wiceminister odniósł się również do działań opozycji, która stanęła w obronie 21-letniego kierowcy, domniemanego sprawcy wypadku w Oświęcimiu. – Bardzo poważnie zastanowiłbym się, na ile postępowanie posłów PO mogło wpłynąć na mataczenie w tej sprawie – mówił. Gość zaznaczył, że jeśli kierowca był zachęcany do zmiany wyjaśnień, to sprawą mogłaby zająć się komisja etyki poselskiej, albo nawet prokuratura. – To, co robią politycy PO to zachęta, by lekceważyć przepisy ruchu drogowego, a być może i do tego by mieć stosunek agresywny, lekceważący do sytuacji na drogach z przejazdem samochodów rządowych – podsumował.

Do wypadku z udziałem premier doszło w piątek 10 lutego ok. godz. 18.30 w Oświęcimiu. Policja podała, że rządowa kolumna trzech samochodów, w której pojazd Beaty Szydło jechał w środku, wyprzedzała fiata seicento. Jego 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które następnie uderzyło w drzewo.

W wyniku wypadku obrażenia, które doprowadziły do "naruszenia czynności ciała na okres dłuższy niż siedem dni", odniosła Beata Szydło i jeden z funkcjonariuszy BOR – szef ochrony premier. U kierowcy BOR stwierdzono "obrażenia naruszające czynności ciała poniżej siedmiu dni", ale w jego przypadku prowadzone będą jeszcze dodatkowe badania. Beata Szydło od piątku przebywa w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.          

Polskie Radio 24, PAP/ip

____________________

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 7:33

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Piotr Wawrzyk o wypadku z premier: musi tkwić jakiś błąd instytucjonalny w BOR

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:00
- Wypadków z udziałem najważniejszych osób w państwie - przynajmniej tych, o których wiemy, bo za poprzedniej ekipy nie były one tak publicznie komentowane - jest w krótkim czasie zbyt dużo. Musi tkwić jakiś błąd strukturalny, instytucjonalny w Biurze Ochrony Rządu i myślę, że na tym trzeba się skupić – powiedział w programie 24 Pytania prof. Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do piątkowego wypadku premier Beaty Szydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk o wypadku kolumny rządowej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:31
Premier Beata Szydło pozostanie jeszcze kilka dni w szpitalu. Tymczasem toczy się śledztwo w sprawie przyczyn wypadku w Oświęcimiu. Gościem Polskiego Radia 24 był komendant główny policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: potrzebna reforma Biura Ochrony Rządu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 10:24
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje ustawę przekształcającą Biuro Ochrony Rządu. Szef resortu, Mariusz Błaszczak zapowiada, że projekt ma być gotowy w ciągu miesiąca. O reformie BOR rozmawiali w Debacie Poranka ekspert ds. bezpieczeństwa płk Piotr Wroński i posłowie Marek Wójcik (PO) i Arkadiusz Czartoryski (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biuro Ochrony Rządu w przededniu zmian

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 14:25
Minister SWiA Mariusz Błaszczak zapowiada zmiany w Biurze Ochrony Rządu. Przygotowywana jest reforma służby. O sytuacji wokół BOR mówili w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa Collegium Civitas i Beniamin Krasicki, ekspert ds. ochrony i bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń