Bogusław Liberadzki: Wybór Tuska to szansa dla Polski i regionu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:37
– To, że Polak pozostał na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, jest szansą dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Kandydatura Donalda Tuska została zaakceptowana przez 27 państw, przeciwko była tylko Warszawa.
Audio
  • 10.03.17 Bogusław Liberadzki: Wybór Tuska to szansa dla Polski i regionu
Bogusław Liberadzki
Bogusław LiberadzkiFoto: Pablo GARRIGOS / UE/EAST NEWS

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki, obecność Polaka na stanowisku szefa RE to dobra wiadomość nie tylko dla Polski. – Dobrze, że przewodniczącym Rady pozostał polityk z państwa, które nie jest w strefie euro. W Europie toczy się debata nad kształtem Unii w przyszłości, mówi się o Wspólnocie dwóch prędkości. Obecność na ważnym stanowisku przedstawiciela państwa spoza eurostrefy może być dla nas pomocna – wskazywał europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 

Gość PR24 zauważył również, że Donald Tusk w strukturach Unii Europejskiej nie jest wyłącznie reprezentantem Polski. – Dzięki temu, w różnych sprawach możemy występować jako blok kilkunastu państw. Czesi, Słowacy czy Węgrzy doceniają to, że w pewnych kwestiach Europa Środkowo-Wschodnia stanowi jedną grupę – mówił Bogusław Liberadzki. – Oprócz tego, obecność Polaka na wysokim stanowisku w UE to po prostu prestiż dla Warszawy – dodawał wiceszef PE.

Bogusław Liberadzki, zwracając uwagę na korzyści płynące z tego, że Polak jest przewodniczącym Rady Europejskiej, jednocześnie zaznaczył, że postawa polskiego rządu w kwestii wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję może prowadzić do swego rodzaju izolacji Warszawy w UE. – Polska, w wyborze szefa RE, była osamotniona. Pamiętajmy, że osamotnienie na arenie międzynarodowej jest niebezpieczne – pointował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji 24 Pytania był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/mp

24 pytania - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 10.03.17

Godzina emisji: 7.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister kultury: nie ma zgody na to, by Donald Tusk ingerował w sprawy wewnętrzne Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:55
Unijni przywódcy decydują w Brukseli o wyborze szefa Rady Europejskiej. O pozostanie na tym stanowisku ubiega się Donald Tusk, choć polski rząd chce, by funkcję tę objął Jacek Saryusz-Wolski. – Nie ma zgody na to, by przewodniczący Rady w sposób łamiący zasadę neutralności politycznej, ingerował w wewnętrzne sprawy państwa i atakował demokratycznie wybrany rząd – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 18:14
Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli wybrali Donalda Tuska na drugą, dwuipółletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Przeciwna kandydaturze byłego szefa polskiego rządu była obecna premier, Beata Szydło. W Debacie Dnia sprawę komentowali Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i Wojciech Przybylski z „Res Publiki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk nadal szefem RE. Komentarz europeisty

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 22:00
– Polska chciała pokazać, że jest silnym pomiotem, który ma swoją wizję UE – tak o postawie rządu Beaty Szydło w kwestii wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej mówił dr Kamil Zajączkowski, europeista. Warszawa była jedyną stolicą, która zagłosowała przeciwko byłemu szefowi polskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: Donald Tusk pozostanie szefem RE

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 21:10
Donald Tusk został wybrany przez przywódców 27 państw Unii Europejskiej na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Polski rząd – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – był przeciwko. W Podsumowaniu Dnia komentarz prof. Mieczysława Ryby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Legutko: Szef RE nie może atakować żadnego państwa UE

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 14:20
– Gdyby Donald Tusk powstrzymywał się od komentarzy na temat polskiego rządu, być może wtedy rząd wstrzymałby się od głosowania przeciwko jego kandydaturze – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Ryszard Legutko, europoseł PiS. Obecny szef Rady Europejskiej został wybrany na kolejną kadencję przez 27 państw, przeciwko była jedynie Polska.
rozwiń zwiń