Zbigniew Gryglas: „Gdyby polska dyplomacja działała sprawnie, moglibyśmy nadawać ton UE”

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 09:00
- W wyniku Brexitu moglibyśmy niejako zająć miejsce Londynu. Jeżeli nasza dyplomacja działałaby sprawnie mielibyśmy szansę stać się jednym z czołowych krajów europejskich, który nadaje ton UE. Ciągle jest na to szansa więc apeluję do rządu, by zmienił swoje podejście i nie obrażał partnerów europejskich, ale z nimi rozmawiał - powiedział w programie 24 Pytania poseł Nowoczesnej, Zbigniew Gryglas. Odniósł się również do wniosku o wotum nieufności wobec rządu Szydło i polityki gospodarczej PiS.
Audio
  • 20.03.17 Zbigniew Gryglas o relacjach Polski z UE i wniosku PO o wotum nieufności wobec rządu premier Szydło
Zbigniew Gryglasfot.PR24JW
Zbigniew Gryglas/fot.PR24/JW

Jak zaznaczył Zbigniew Gryglas, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej dobrowolnie wobec czego UE nie jest naszym przeciwnikiem. Odniósł się także m.in. do kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej.

- Polacy oczekują skuteczności i tego, by rząd załatwiał polskie sprawy, a nie tylko stawiał je na poziomie europejskim i przegrywał w głosowaniach. Teoria negocjacji przewiduje, że możemy negocjować w oparciu o stanowiska i wówczas obrażamy partnerów i nie osiągamy korzystnych rezultatów. Możemy także negocjować w oparciu o własne interesy, relacje i doprowadzać do korzystnych dla nas efektów. Ta druga metoda negocjacji jest dużo bardziej skuteczna – wyjaśnił Gryglas.

Jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość psuje wiele rzeczy w gospodarce wobec czego Nowoczesna przygotowuje się, „by wszystko to po okresie rządów PiS naprawić”. - Zaprezentowaliśmy 30 ustaw, niebawem zaprezentuję swoją ustawę dotyczącą działalności gospodarczej. W ubiegłym roku Polska zwiększyła deficyt o blisko 100 mld zł, mieliśmy również spadek wzrostu gospodarczego – wyliczał poseł. Jak dodał, „rząd myśli dziś niestety o stronie wydatkowej budżetu państwa, a mniej o dochodach”.

Gryglas odniósł się także do wniosku Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. - Wniosek ten byłby dużo bardziej skuteczny gdyby został skonsultowany z innymi partiami opozycyjnymi jak PSL czy Nowoczesna. Niestety Grzegorz Schetyna działa w pojedynkę – wyjaśnił poseł. Dodał, że „przyjmuje to z ubolewaniem”.

- Gdy Nowoczesna miała sondaże na poziomie takim jak dzisiaj PO albo nawet wyższe, wyciągaliśmy rękę i konsultowaliśmy nasze pomysły. Dziś nie wygląda to jednak tak dobrze. Jeśli chcemy być skuteczni musimy współdziałać – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/pr

_________________

24 pytania - wszystkie audycje 

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 8:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Ryszard Legutko: ws. wyboru Donalda Tuska zawiedli wszyscy sojusznicy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 17:22
– Zdumiewa mnie w komentarzach, że rząd polski popełnił straszną gafę, zmarginalizował się i zrobił rzecz, za którą może zostać ukarany. Odkąd wystawianie swojego kandydata na przewodniczącego Rady Europejskiej jest przestępstwem i rzeczą kompromitująca? To pokazuje, jaki osiągnęliśmy poziom patologizacji w Unii Europejskiej – mówił w audycji Dwóch na Jednego prof. Ryszard Legutko, europoseł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Wyzwania Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:30
Brexit w kontekście wyborów w ważnych krajach Unii Europejskiej – w Niemczech, Francji i Holandii. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o wyzwaniach, przed którymi stoi Wspólnota, mówili Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Krzysztof Kokoszczyński (portal „EurActiv.pl”) i dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj Panowie „Z” o pozycji Polski w UE

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 08:00
Pozycja polityczna Polski w kontekście ostatniego szczytu unijnego i wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego RE. To jeden z tematów audycji Dwaj Panowie „Z”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wotum nieufności. "Element walki o przywództwo w opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 19:27
– Planowane przez Platformę wotum nieufności jest w rzeczywistości wotum nieufności wobec Nowoczesnej – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do planowanego głosowania nad wotum nieufności w stosunku do premier Beaty Szydło. W audycji "Wróżenie z faktów" temat skomentował także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Apel o wotum nieufności wobec rządu Szydło: wolałbym realnej dyskusji na temat realnych problemów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 08:35
- Cała ta hucpa, cały ten dzień sejmowy będzie nas – podatników - kosztował milion złotych. Tyle poświęcimy na jałowy spór o to, czy Kukiz’15 lub Nowoczesna poprą nowego premiera Grzegorza Schetynę podczas gdy rozstrzygniecie jest oczywiste – powiedział w programie 24 Pytania poseł Kukiz’15 Piotr Apel. Gość odniósł się także do współpracy jego klubu z Polskim Stronnictwem Ludowym i rządów PiS.
rozwiń zwiń