Szef SKW: jest zawiadomienie do prokuratury ws. działań służb

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:40
– Można przyjąć za pewnik, że czas po 10 kwietnia 2010 roku był punktem zwrotnym w działaniach Służby Kontrwywiadu Wojskowego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Piotr Bączek, szef SKW. Do prokuratury skierowane zostały zawiadomienia, dotyczące organizacji wizyty w Smoleńsku przez służby specjalne, a także kontaktów SKW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W środę w drugiej ze spraw, w charakterze świadka zeznawać będzie były premier, Donald Tusk.
Audio
  • 18.04.2017 Piotr Bączek: „Kontakty FSB i SKW po 10 kwietnia przerodziły się we współdziałanie tak, jakby to była służba sojusznicza”.
Piotr Bączek w studiu PR 24
Piotr Bączek w studiu PR 24Foto: PR24

Piotr Bączek wyjaśniał, że o ile przed 10 kwietnia kontakty między FSB a SKW miały charakter służbowy, to później "przerodziły się we współdziałanie tak, jakby była to służba sojusznicza". – Mamy służbę, złożoną z funkcjonariuszy wywodzących się z NKWD, poprzez KGB i mających wsparcie całej administracji Federacji Rosyjskiej, a po drugiej stronie SKW, która stara się zacieśnić kontakty z FSB za wszelką cenę – mówił.


Gość przytoczył także wypowiedź Bogdana Klicha, byłego szefa MON, który powiedział, że nie wiedział nic o współpracy obu służb. – To bardzo interesująca wypowiedź, ponieważ zgodnie z przepisami może ona być zawarta po zaopiniowaniu przez ministra obrony narodowej. Jeśli ta współpraca została zaakceptowana przez Tuska, a nie wiedział o tym Klich, to pytanie, dlaczego został pominięty – tłumaczył.

Piotr Bączek odniósł się również do interpelacji posła  Marka Biernackiego z Platformy Obywatelskiej, dotyczącej zdegradowanych oficerów SKW. Jeden z nich, Krzysztof Dusza, ma postawione zarzuty prokuratorskie. – Ta interpelacja, być może napisana przez byłych oficerów SKW, opiera się o materiał, który jest jednostronnie przedstawiany – ocenił. Dodał, że sprawa pułkownika Duszy jest bardziej skomplikowana.

Bączek przypomniał również, że posłowi Markowi Biernackiemu zarzuca się, iż były dla niego pisane interpelacje przez byłych funkcjonariuszy SKW. – W 2015 roku znalezione projekty interpelacji, które były wygłoszone przez posłów Marka Biernackiego i, o ile dobrze  pamiętam, Krzysztofa Brejzę. Dotyczyły nowego kierownictwa SKW, zmian i były dość szczegółowe. W sejfach Centrum Eksperckiego ds. Kontrwywiadu NATO znaleziono taką dokumentację. Zostało złożone zawiadomienie w tej sprawie w zakresie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy SKW - powiedział szef SKW

Gość skomentował też doniesienia, dotyczące zwiększenia ochrony dla ministra Antoniego Macierewicza. Wyjaśnił, że doszło do ujawnienia „nie do końca prawdziwych informacji na temat osłony jednej z najważniejszych osób w państwie” przez jedną z dziennikarek, zatrudnioną wcześniej w MON. – Podanie publicznie takiej informacji, to nie tylko skandaliczne, ale zagraża bezpieczeństwu – podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 7:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Donald Tusk, jako nadzorca, powinien doskonale wiedzieć, co się dzieje w służbach”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 12:33
„Donald Tusk jest na środę wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie jako świadek w śledztwie przeciwko b. szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB” – poinformował rzecznik prokuratury Michał Dziekański. Już wiadomo, że były premier tego dnia nie stawi się w prokuraturze, ze względu na obowiązki służbowe. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca SKW i FSB. "Nie powinniśmy dopatrywać się nadzwyczajnych kwestii"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 16:30
Umowę o współpracy pomiędzy SKW i FSB zawarto w kwietniu 2010 r., tuż po katastrofie smoleńskiej. Dotyczyła współdziałania stron przeciwko zagrożeniom odnoszącym się do którejkolwiek ze stron. W związku ze współpracą Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjskim FSB jako świadek został wezwany przez prokuraturę były premier Donald Tusk. Mówił o tym w programie Gorący Temat ekspert ds. bezpieczeństwa dr Krzysztof Liedel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Piotr Wroński: Donald Tusk powinien był wiedzieć o współpracy SKW z FSB

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 14:50
Prokuratura Okręgowa w Warszawie chce przesłuchać w charakterze świadka szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Śledztwo dotyczy podjęcia w 2010 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego współpracy z rosyjską FSB bez wymaganej zgody ówczesnego premiera, czyli właśnie Donalda Tuska. W Polskim Radiu 24 komentarz płka Piotra Wrońskiego, byłego oficera wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Opioła: Współpraca między SKW a FSB rodzi wiele pytań

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:40
– W tamtych okolicznościach podjęcie współpracy z FSB było niedopuszczalne – oceniał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marek Opioła, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych odniósł się do umowy zawartej między SKW a FSB w 2010 roku. Dokument zakładał współdziałanie przeciwko zagrożeniom dotyczącym którejkolwiek ze stron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON zarzuca Tuskowi zdradę dyplomatyczną. Jest zawiadomienie o przestępstwie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 15:08
Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON Antoniego Macierewicza ws. tzw. zdrady dyplomatycznej. Ma ono związek z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, a dotyczy także badania jej przyczyn i okoliczności. Informację tę potwierdził na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie i sędzia Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korespondencja między MON a BBN. "To nie jest nowa sprawa"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 16:35
To rutynowa korespondencja między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej – powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, odnosząc się do informacji, że szef Biura Paweł Soloch zwrócił się do ministra Antoniego Macierewicza o wyjaśnienia dotyczące degradacji oficerów SKW. Sprawę skomentowali na naszej antenie Piotr Falkowski z Naszego Dziennika i Andrzej Gajcy z Onetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: wymiana listów między MON a prezydentem to coś naturalnego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 21:46
– Ktoś używa niewłaściwych słów w kontekście opisywania naturalnego stanu rzeczy, jakim jest wymiana korespondencji między prezydentem a szefem MON – mówił w Rozmowie PR24 Antoni Macierewicz. Szef MON odniósł się na naszej antenie m.in. do wymiany korespondencji między nim a Pałacem Prezydenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o korespondencji między MON a BBN. "PiS jest w trudnej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 18:13
– To normalne, że minister obrony narodowej wymienia korespondencję z prezydentem – mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz. W Debacie Dnia – Grzegorz Jankowski z Do Rzeczy i Wojciech Przybylski z Res Publiki – komentowali sprawę upublicznienia kolejnego listu między szefem MON a Pałacem Prezydenckim.  
rozwiń zwiń