Zdzisław Krasnodębski o Tusku: walka przeciwko własnemu krajowi jest hańbiąca

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:00
W Brukseli odbędzie się dziś narada poświęcona reformie prawa azylowego. Będą o niej dyskutować ministrowie spraw wewnętrzych Wspólnoty. Polska jest za odsyłaniem uchodźców do ich ojczyzn. Zdaniem premier Beaty Szydło, nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy. Stanowisko rządu w tej sprawie skrytykował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, to złamanie europejskiej solidarności. - Tusk to polityk pragmatyczny, ale wykonujący wszystko, czego oczekują centra decyzyjne UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski.
Audio
  • 18.05.17 Prof. Zdzisław Krasnodębski o zaostrzającym się stanowisku Unii Europejskiej wobec Polski.
Zdzisław Krasnodębski
Zdzisław KrasnodębskiFoto: PR24

Jego zdaniem, widać teraz dlaczego Tusk miał wygrać ze swoim krajem 27:1, a jego obóz polityczny poczytywał to za zaszczytne zwycięstwo. - Uważam, że walka przeciwko własnemu krajowi jest hańbiąca - podkreślił prof. Krasnodębski.

Komisja Europejska grozi wysokimi karami za odmowę przyjmowania uchodźców - 250 tys. euro za jedną osobę. Zagroziła również postępowaniami przeciwko Polsce i Węgrom.

Prof. Zdzisław Krasnodębski Wszystkie znaki wskazują, że atmosfera w Unii Europejskiej niestety nie będzie wobec Polski sprzyjająca, że jest jakaś głębsza zmiana polityczna 

- Wszystkie znaki wskazują, że atmosfera w Unii Europejskiej niestety nie będzie wobec Polski sprzyjająca, że jest jakaś głębsza zmiana polityczna – tłumaczył w Polskim Radiu 24 europoseł, prof. Zdzisław Krasnodębski. Jego zdaniem, wypowiedzi przywódców unijnych pod adresem Polski i Węgier świadczą o tym, że "nastąpiła jakaś głęboka zmiana nastawienia". - Widać ją w różnych innych dziedzinach - w polityce energetycznej, klimatycznej – wyliczał gość.

Jak dodał, "widać trwający ostrzał medialny w stosunku do Węgier i Polski". - To przynosi efekty psychologiczne. Jest gotowość nie tylko do odebrania głosu, ale nawet - w dalszej konsekwencji - do jakiegoś rodzaju nowego podziału w Europie – wyjaśnił prof. Krasnodębski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/pr/tj

24 pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 18.05.17

Godzina emisji: 7:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Brak współpracy ws. uchodźców wzmacnia UE dwóch prędkości"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 19:15
-  Nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy - powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu podkreśliła też, że nie ma zgody na przymusowe narzucanie kwot migrantów krajom członkowskim Unii Europejskiej. Komisja Europejska zagroziła Polsce, Austrii i Węgrom postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. O problemie relokacji uchodźców mówili w Debacie Dnia Aleksander Majewski (tygodnik wSieci i portal wpolityce.pl) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń