Paweł Rabiej: państwo polskie powinno mieć zdolność przyjęcia 7 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:43
Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wywiązania się ze zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. W rezolucji powołuje się na porozumienie z 2015 roku o przeniesieniu do państw członkowskich w sumie 160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch. – Jeśli nie bierze się udziału w porozumieniu relokacyjnym, mówi się jasno Unii: mamy was gdzieś – przekonywał w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Audio
  • 19.05.2017 Paweł Rabiej: „Program 500 plus powinien zostać zmodyfikowany. Jest niesprawiedliwy społecznie”.
Paweł Rabiej (Nowoczesna)
Paweł Rabiej (Nowoczesna)Foto: pr24/mr

Gość zaznaczył, że niepokoi go „wyprowadzanie z Polski z Europy i Europy z Polski”. Wskazywał, że polska dyplomacja ma problem z połączeniem asertywności ze zdolnością załatwiania interesów. – W sprawie uchodźców można połączyć przyzwoitość z interesem narodowym – przekonywał. Jego zdaniem, , zapewnienia im bezpieczeństwa, wyłapania tych, które są groźne i odesłania ich natychmiast. – Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić, nie jest państwem, które sensownie działa. Jeśli Polska nie umie siąść z UE do stołu, zawrzeć sensownego politycznie porozumienia, to znaczy, że ma złą dyplomację. Przyjdzie czas, gdy my będziemy chcieli jakieś sprawy w Europie załatwić i wtedy Unia też nam powie: to nie jest nasz problem – podkreślił.

Paweł Rabiej mówił również o sytuacji Nowoczesnej. Ocenił, że partia ma jeszcze dość czasu, by pokazać, „jak złe byłoby wybieranie między PiS i jego obecną ofertą państwa, a PO i powrotem do ciepłej wody w kranie i bezwładu”. – Nowoczesna może tu dać dobrą ofertę. Jako jedyna partia mamy program i to program przemyślany – wyjaśnił.


Poseł odniósł się m.in. do programu 500 plus. Wskazywał, że powinien on zostać mocno zmodyfikowany. – To program mocno niesprawiedliwy, nie działa, jeśli chodzi o demografię, tak, jak miał działać. On wyrównuje różnice społeczne, to prawda, pod tym względem spełnia swoje funkcje. Nie ma jednak powodu, by osoby bogatsze korzystały z tego programu. Nasza propozycja to aktywna rodzina, postawienie na to, by aktywizować osoby, które chcą pracować: przedszkola, żłobki, szkoły, dostęp do pracy – mówił.

Paweł Rabiej przekonywał także, że Polacy powinni mieć godziwe emerytury. Wskazywał, że żyjemy coraz dłużej, jesteśmy zdrowi, dlatego wiek emerytalny powinien zostać podwyższony do 67 lat. –Tamten system jest dziedzictwem PRL. Teraz wyzwanie jest takie, by poustawiać to tak, żeby te emerytury były godziwe i by był wybór. Jeśli ktoś nie ma zdrowia i chce przejść na wcześniejszą, powinien móc to zrobić – zaznaczył.

W rozmowie także o aferze reprywatyzacyjnej.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/ip/tb

24 pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 7:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Brak współpracy ws. uchodźców wzmacnia UE dwóch prędkości"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 19:15
-  Nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy - powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu podkreśliła też, że nie ma zgody na przymusowe narzucanie kwot migrantów krajom członkowskim Unii Europejskiej. Komisja Europejska zagroziła Polsce, Austrii i Węgrom postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. O problemie relokacji uchodźców mówili w Debacie Dnia Aleksander Majewski (tygodnik wSieci i portal wpolityce.pl) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relokacja uchodźców dzieli Polskę i Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 22:10
Zasady relokacji uchodźców w Unii Europejskiej i polskie stanowisko w tej sprawie. Przedsiębiorcy chcą uproszczenia systemu podatkowego. To główne tematy, które omówili goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski o Tusku: walka przeciwko własnemu krajowi jest hańbiąca

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:00
W Brukseli odbędzie się dziś narada poświęcona reformie prawa azylowego. Będą o niej dyskutować ministrowie spraw wewnętrzych Wspólnoty. Polska jest za odsyłaniem uchodźców do ich ojczyzn. Zdaniem premier Beaty Szydło, nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy. Stanowisko rządu w tej sprawie skrytykował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, to złamanie europejskiej solidarności. - Tusk to polityk pragmatyczny, ale wykonujący wszystko, czego oczekują centra decyzyjne UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem uchodźców. "Nie tylko Polska jest na celowniku UE"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 13:05
Polska podtrzymuje swój sprzeciw wobec relokacji uchodźców. Nie zgadza się też, by w nowym unijnym prawie azylowym znalazł się zapis o automatycznym i obowiązkowym ich przyjmowaniu. Mówił o tym w Brukseli minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Do sprawy odniósł się w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki : ściągnięcie kilku tysięcy kobiet i dzieci nie zagraża bezpieczeństwu Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 09:00
"Stanowisko PSL ws. uchodźców jest stałe. Przyjmijmy sieroty. Mężczyźni niech walczą o wolność swoich krajów" – zapowiedział szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiak-Kamysz. Jego słowa komentował w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL).
rozwiń zwiń