„Propagowanie banderyzmu jak propagowanie komunizmu i faszyzmu”

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 08:04
- Chcemy by propagowanie banderyzmu było traktowane jak propagowanie komunizmu i faszyzmu. To ideologie zbrodnicze, które doprowadziły do śmierci wielu naszych rodaków, obywateli Polski – powiedział w audycji 24 Pytania poseł Kukiz’15 Piotr Apel. Gość mówił także o zamieszkach podczas szczytu G20 w Hamburgu i obchodach miesięcznic smoleńskich.
Audio
  • 10.07.17 Piotr Apel o zakazie propagowania banderyzmu i protestach podczas szczytu G-20.

Jak podkreślił Piotr Apel, nie widzi on żadnego powodu, by nie zakazywać propagowania banderyzmu, „tym bardziej, że coraz częściej można zaobserwować ruchy - zwłaszcza na Ukrainie - które budują pamięć Bandery”.

- Złożyliśmy ponad rok temu odpowiednie projekty zmiany ustawy w Instytucie Pamięci Narodowej, by dopisać banderyzm obok faszyzmu i komunizmu. Bardzo dziwi nas opór PiS, który zdaje się robić wszystko, by nie dostrzegać tego projektu. Absolutnie nie jestem w stanie zrozumieć co kieruje marszałkiem Kuchcińskim, że decyduje się mrozić tego typu projekty – mówił Apel.

Skomentował także protesty, do których doszło podczas szczytu G-20 w Hamburgu. - Ci antyglobaliści nie mieli problemu z tym, by używać powszechnie znanego telefonu czy nosić buty firm, które produkowane są na całym świecie i jednocześnie krzyczeć, że globalizm jest zagrożeniem. To absolutnie niewiarygodne i wydaje mi się, że spora część tych osób to zwykli złodzieje i bandyci choć na pewno wśród demonstrantów były osoby, które ideologicznie absolutnie wierzą w zagrożenie globalizmem – wyjaśnił poseł Kukiz’15.

Jego zdaniem, „władze niemieckie zrobiły wszystko, by rozsławić swój kraj skalą zniszczeń”. - Walki między bandytami a policjantami powtarzają się, ale takiej skali bezradności funkcjonariuszy sobie nie przypominam – mówił Apel.

Dodał, że antyglobalizm jest pewną myślą, która „wydaje mu się o tyle słuszna, że zagrożenie dużymi, ponadnarodowymi korporacjami, których budżety często są większe niż budżety krajów, jest realne”. - To pewne nowe zagrożenie, którego nie było do tej pory w historii. Warto się mu przyglądać, ale jedyną formą, którą można temu przeciwdziałać są właśnie tego typu szczyty państw, wspólne działanie państw poprzez UE czy inne organizacje międzynarodowe – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/pr

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 10.07.17

Godzina emisji: 7:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

73. Rocznica Rzezi Wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 18:18
W poniedziałek, 11 lipca obchodzona jest 73. Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Uroczystości upamiętniające jej ofiary rozpoczęły się już w niedzielę. Gościem Polskiego Radia 24 był dr hab. Jacek Kulbaka, Akademia Pedagogiki Specjalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mity Stepana Bandery

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 21:18
Gościem audycji Świat w Powiększeniu był Wiesław Romanowski, były korespondent TVP na Ukrainie, autor książek „Bandera. Terrorysta Z Galicji”, „Bandera – ikona Putina”. W Polskim Radiu 24 dziennikarz i publicysta mówił o micie Stepana Bandery.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń i rzeź Ormian – wspólne doświadczenia polsko-ormiańskie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 07:00
W latach 1915-1917 w Imperium Osmańskim, w wyniku ludobójstwa, popełnionego na ludności ormiańskiej, zginęło około 1,5 mln osób. O analogiach tej zbrodni oraz rzezi wołyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry prof. Andrzej Zięba (historyk, Uniwersytet Jagielloński) i Jan Abgarowicz (szef Stowarzyszenia Ormian i muzealnik).
rozwiń zwiń

Czytaj także

74. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. "Żądamy penalizacji banderyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 15:50
Środowiska kresowe domagają się sejmowej ustawy upamiętniającej ofiary czystek etnicznych nacjonalizmu ukraińskiego lat 40. XX wieku. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Witold Listowski, przewodniczący Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich.
rozwiń zwiń