Andrzej Melak o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 09:00
– Mam nadzieję, że powstanie akt oskarżenia przeciwko Donaldowi Tuskowi. Wiele rodzin będzie do tego dążyło – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Andrzej Melak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich dniach prokuratura wznowiła ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • 6.06.17 Andrzej Melak o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej

Po dwóch miesiącach przerwy we wtorek ekshumowano kolejną ofiarę katastrofy smoleńskiej – dotychczas, od listopada 2016 roku, dokonano łącznie 34 tego typu operacji. Jak dotąd, stwierdzono że w ośmiu przypadkach doszło do zamiany ciał, a w trzynastu trumnach znajdowały się szczątki ciał kilku osób. Jak przekonywał w Polskim Radiu 24 Andrzej Melak, za błędy popełnione po katastrofie smoleńskiej, w tym przy pochówkach ofiar, odpowiada m.in. ówczesny polski rząd, rzezem z premierem Donaldem Tuskiem.

– Premier, podczas spotkania z rodzinami, 10 lub 11 listopada 2010 roku, na zadawane przez nas pytania odpowiadał w sposób logiczny i czysty. Powiedział, że za wszelkie działania związane z wyjaśnieniem katastrofy, on i jego rząd odpowiadają osobiście. Stwierdził, że nie może się nic wydarzyć, za co on nie wziąłby odpowiedzialności – mówił na naszej antenie poseł PiS, brat zmarłego w Smoleńsku Stefana Melaka. – Powstał stenogram z tego spotkania (…). Kto przeczytał pytania i odpowiedzi, widzi gotowy akt oskarżenia. Mam nadzieję, że taki akt oskarżenia przeciwko Donaldowi Tuskowi powstanie. Wiele rodzin będzie do tego dążyło – pointował Andrzej Melak.

10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i 94 osoby, znajdujące się na pokładzie rządowego samolotu. Polska delegacja leciała na uroczyste obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24

24 Pytania - Rozmowa Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 6.09.17

Godzina emisji: 7.35


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Świadomie okłamywali cały naród odnośnie tego, co się wydarzyło tuż po katastrofie smoleńskiej"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 22:16
Dziennikarze „Faktu” napisali, że w trumnie generała Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znalazły się szczątki 7 innych osób. Informację tę potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Świat: ówcześni rządzący powinni odpowiadać przed Trybunałem Stanu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 11:50
– Poważnie należy się zastanowić nad odpowiedzialnością karną lub przed Trybunałem Stanu dla najważniejszych osób w państwie. Przede wszystkim dotyczy to ówczesnego premiera, ale też Ewy Kopacz czy ministrów Sikorskiego i Arabskiego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania  Jacek Świat, poseł PiS. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Donalda Tuska zakończone. Prokuratura nie ujawnia szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 23:40
Chcę powiedzieć jedno, nie mam czego się bać i pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy - powiedział Donald Tusk po wyjściu z Prokuratury Krajowej, gdzie zeznawał w charakterze świadka w śledztwie dot. nieprawidłowości przy przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Zakończone przesłuchanie relacjonuje w PR24 reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Donalda Tuska. "W Polsce bardzo często osoby na najwyższych stanowiskach unikają odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 19:43
 - Donald Tusk ma się czego obawiać. Powody do obaw są, bo po katastrofie smoleńskiej działo się bardzo wiele nieprawidłowości – powiedział w audycji Kulisy Spraw Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. Odniósł się w ten sposób do czwartkowego przesłuchania byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełnomocnicy i prokuratura: wezwać Tuska na proces Arabskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 15:45
Prokuratura przyłączyła się do wniosku oskarżycieli prywatnych o przesłuchanie Donalda Tuska w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych urzędników kancelarii byłego premiera. Wszyscy odpowiadają za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 roku.  Rozprawę w Polskim Radiu 24 relacjonowali Ksenia Maćczak (IAR) i reporter PR24 Maciej Chmielnicki. 
rozwiń zwiń