Jan Dziedziczak: wkrótce cały rząd podejmie decyzję w sprawie reparacji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 08:21
Biuro Analiz Sejmowych opublikowało w ostatnich dniach ekspertyzę, dotyczącą reparacji wojennych. Jak wynika z dokumentu, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. – Zbieramy argumenty prawne, analizujemy je i decyzja całego rządu zostanie wkrótce podjęta – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.
Audio
  • 13.09.2017 Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak o reparacjach wojennych

Stefan-Hambura.jpg
„Sprawa reparacji nie może ulec przedawnieniu, bo wynika z ludobójstwa”

Jak podkreślił gość, ekspertyza Biura Analiz Sejmowych dostarcza poważnych argumentów w sprawie reparacji i umożliwi podjęcie dalszych działań. Jego zdaniem, skoro „inne demokratyczne kraje po II wojnie światowej wywalczyły sobie odszkodowania, Polska nie powinna być traktowana gorzej. – To, że wbrew własnej woli, mimo heroicznej i jednoznacznie pozytywnej postawy w czasie wojny, Polska została oddana przez wielkich tego świata pod okupację sowiecką, powinno działać na naszą korzyść – wskazywał.

Dodał, że odszkodowania to „kwestia ogromnych finansów, które można przeznaczyć na rzecz społeczeństwa polskiego, które do dziś w wyniku II wojny światowej są wymagane”. – Znam wiele miejsc w Polsce, gdzie do dziś przepływają promy, bo podczas wojny został zburzony most. Aż się prosi, żeby takie rzeczy odbudowywać – tłumaczył.

Reforma sądownictwa

Jan Dziedziczak mówił również o reformie wymiaru sprawiedliwości. - Bez dobrej współpracy rządu z obozem prezydenta, dobra zmiana nie będzie możliwa; jeżeli dojdzie do konfliktu, jest to koniec dobrej zmiany, koniec całego projektu politycznego - mówił wiceszef MSZ pytany, czy prezydent będzie "grał w jednej drużynie" z rządem ws. reparacji. Zaznaczył, że „wszyscy chcą zgody”. Wiceminister wskazywał jednak, że na piątkowym spotkaniu prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim, obaj politycy wykazali się „odpowiedzialnością za państwo”.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/ip

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 7:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Debata Poranka: W sprawach dot. ludobójstwa nie ma przedawnień

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 09:15
„Decyzja dotycząca ewentualnego wystąpienia do Niemiec o reparacje wojenne to kwestia tygodni lub miesięcy” - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak mówił, wynika to m.in. z potrzeby przeprowadzenia dokładnych badań dot. rozmiaru polskich strat - ekonomicznych i ludzkich. O reparacjach wojennych mówili w audycji Debata Poranka Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie”, artysta Wojciech Korkuć i mecenas Stefan Hambura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Możliwe, że Niemcy nie mają oficjalnego dokumentem o zrzeczeniu się reparacji”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:00
Eksperci Bundestagu uważają, że roszczenia ze strony rządu polskiego w sprawie reparacji od Niemiec za II wojnę światową, byłyby nieuzasadnione. Ekspertyzę zlecił wiceprzewodniczący niemieckiego parlamentu Johannes Singhammer, a informuje o niej dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w audycji Debata Dnia Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl i Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Granie dziś kartą niemiecką jest chybionym strzałem”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 18:00
Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w piątek, że Polska nie zgłosiła dotąd oficjalnie żadnych roszczeń reparacyjnych. Potwierdził także stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana. W Debacie Dnia o reparacjach wojennych od Niemiec rozmawiali Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Polska ma uprawnienia do reparacji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 17:00
- Nie ma i nie było zrzeczenia się przez polski rząd reparacji wojennych od Niemiec. Jeżeli jakiekolwiek państwo w Europie ma do tego prawo, to jest Polska – podkreślił prof. Bogdan Musiał historyk i politolog mieszkający w Niemczech, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 21:30
Zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione – brzmi treść opinii Biura Analiz Sejmowych ws. reparacji wojennych, do których dotarły Polska Agencja Prasowa i portal tvp.info.
rozwiń zwiń