„Potrzebny jest rządowy program, który wspomoże emerytów”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 08:31
Raz w roku emerytom mają być wypłacane świadczenia w ramach rządowego programu, określanego mianem „500 Plus dla emerytów”. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła, że jednorazowy dodatek będzie dotyczył grup, które pobierają niewysokie świadczenia emerytalne i zostanie wprowadzony w 2018 lub 2019 roku. Między innymi o tzm planowanym świadczeniu mówił w audycji 24 Pytania Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Audio
  • 14.09.2017 Paweł Szefernaker: Data wprowadzenia programu zależy od możliwości finansowych i budżetu na przyszły rok

Jak podkreślał Paweł Szefernaker, potrzebny jest rządowy program, który wspomoże emerytów. – Data wprowadzenia programu zależy od możliwości finansowych i budżetu na przyszły rok. Kształt programu – czy będzie to 500 Plus, czy inna forma zapomogi, także zależy od możliwości budżetowych. Jest przekonanie w rządzie, że potrzebny jest taki program, co do tego zgadzamy się w 100 proc. – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Prezydencki minister podczas rozmowy poranka poruszył także wiele innych kwestii, obecnych w polskiej debacie publicznej. Jedną z nich był temat procedury praworządności, jaka Komisja Europejska wszczęła wobec Polski. Zdaniem Pawła Szefernakera polski rząd prowadzi dialog z Komisją Europejską w tej sprawie.

- Od półtora roku słyszymy, że jest jakiś problem z praworządnością w Polsce. Odpowiadamy na wszystkie zapytania KE i wyjaśniamy procesy, dziejące się w Polsce, z poszanowaniem naszej suwerenności. Przez realizowanie programu wyborczego PiS często naruszamy interesy różnych państw. Musimy mieć świadomość, że kapitał i interesy mają narodowość – przekonywał sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

konsultacje663.jpg
Rzecznik prezydenta: projekty ustaw ws. sądownictwa najpewniej 25 września

Paweł Szefernaker odniósł się także do środowych konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z klubami parlamentarnymi w sprawie ustaw o  Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Według gościa Polskiego Radia 24 prezydent rozmawia ze wszystkimi, którzy będą później procedowali nad ustawami o KRS i SN.

- Dzisiaj jeszcze nie wiemy, jakie będą ostateczne zapisy ustaw. Jednakże wiemy, że prezydent zna oczekiwania obozu rządzącego, który chce reformy, która będzie miała wpływ na realne życie Polaków. Cieszę się, że prezydent wprowadza standardy, które prowadzą do rozmów ze wszystkimi stronami, nawet tymi, które chcą, by było tak jak jest – wskazywał prezydencki minister.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

 Polskie Radio 24/IAR

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 07:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 17:00
- Ten rok pokazuje, że można realizować obietnice wyborcze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował w ten sposób podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy obniżającej wiek emerytalny. Zdaniem Marka Lewandowskiego, rzecznika NSZZ Solidarność obniżenie wieku emerytalnego to zakończenie pewnego procesu, a nie jego początek. Sprawę skomentował też w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Marian Szołucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 plus dla emerytów. Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 10:21
– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O planach Ministerstwa Rodziny rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Cezary Mech (ekonomista), Kazimierz Krupa (komentator ekonomiczny), dr Maciej Bukowski (WiseEuropa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 plus dla emerytów? „Nie zmieni ich sytuacji”

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 14:47
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem wsparcia dla emerytów i rencistów. Tak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Mirosława Grewińskiego, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 plus dla seniorów. "Polityka społeczna dla dobra całej społeczności”

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 16:39
– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O działaniach MRPiPS w audycji Gorący Temat mówił Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 plus dla emerytów. "Z punktu widzenia budżetu to duży wydatek"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 14:30
Raz w roku emerytom mają być wypłacane świadczenia w ramach rządowego programu określanego mianem „500 plus dla emerytów”. Wypłaty miałyby ruszyć od drugiej połowy przyszłego roku. Założenia projektu wyjaśniała w Polskim Radiu 24 gość: prof. Józefina Hrynkiewicz, ekspert ds. polityki społecznej z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SN i KRS tematem środowych rozmów prezydenta z klubami parlamentarnymi

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 15:40
Projektowane ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa to tematy środowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami kubów sejmowych. O spotkaniach prezydenta Andrzeja Dudy z klubami parlamentarnymi mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski  (Gazeta Polska Codziennie) oraz prof. Łukasz Młyńczyk (politolog, Uniwersytet Zielonogórski). Konsultacje relacjonowały reporterki PR24 Olga Bobienko i Ewa Wasążnik. 
rozwiń zwiń