Antoni Macierewicz: ponad rok temu zwracałem uwagę na nieprawidłowości w BBN

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 15:08
W sobotę Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu pułkownika Czesława Juźwika. Powodem były informacje medialne o jego pracy w WSW w latach 1983-90. – Nigdy do MON, ani do SKW minister Soloch się w tej sprawie nie zwrócił – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania szef MON Antoni Macierewicz. O służbie Juźwika w WSW napisała "Gazeta Polska". 
Audio
  • 26.09.2017 Antoni Macierewicz o zwolnieniu pułkownika Juźwika

Jak wskazywał szef MON, „warto jednak uświadomić sobie, że płk Juźwik ma od dawna status cywilny”. – Jemu poświadczenie bezpieczeństwa wydała ABW w roku 2011. Warto mieć na względzie uwarunkowania prawne, jakie w tej sprawie były – wyjaśniał.

Minister podkreślił jednak, że jeśli  do MON trafi dokumentacja, spis osób z BBN, „w ramach swoich kompetencji chętnie pomogą”. – I wszystko zostanie wyjaśnione. Szkoda, że się do nas o to nie zwrócono – ocenił.

Antoni Macierewicz zaznaczył, że już ponad rok temu zwracał urzędnikom oraz prezydentowi uwagę na nieprawidłowości w BBN. – Nazwano to próbą dezawuowania pracowników BBN. Trudno, żebyśmy się narzucali z naszymi opiniami, gdy nie mamy formalnych uprawnień – podsumował. 

Dopytywany o jakie nieprawidłowości chodziło, szef MON odparł, że zostało to przekazane "właściwym osobom w Pałacu Prezydenckim".

Jak napisała w sobotę "Gazeta Polska", Juźwik od 1983 r. do 1990 r. był oficerem WSW (kontrwywiadu wojskowego), nagradzanym finansowo za zasługi przez szefów tej służby. Według "GP" Juźwik zgłaszał akces do WSW, gdy szefem tej służby był gen. Edward Poradko, który w 1981 r. zastąpił na tym stanowisku Czesława Kiszczaka.

Według "GP”, Juźwik został delegowany przez BBN do konsultacji raportu ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, przeprowadzonego przez MON, a jego bezpośrednim przełożonym był gen. bryg. Jarosław Kraszewski, wobec którego 24 czerwca 2017 r. Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła kontrolne postępowanie sprawdzające, co oznacza odmowę dostępu do informacji niejawnych

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/ip

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 7:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie Duda-Macierewicz. "Prezydent poczuł, że może nadać ton polityce obronnej"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 22:00
Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Jak poinformował Andrzej Duda, "dyskusja dotyczyła spraw bieżących, tych kwestii, które on, jako prezydent, uznał w obecnej perspektywie za najważniejsze". Sprawę komentowali w Debacie Dnia Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. "Po raz pierwszy głowa państwa nie ma mocnego szefa BBN”

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 10:25
- Podstawowym błędem Andrzeja Dudy było to, że na samym początku nie wybrał silnej postaci na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. To się dzisiaj mści. Niektórzy w polityce bezpieczeństwa traktują bowiem Andrzeja Dudę trochę z przymrużeniem oka, bo kto ma tę politykę kreować? – pytał w Debacie Poranka Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie. Szefem BBN jest Paweł Soloch. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy podsumowała w Polskim Radiu 24 także Edyta Hołdyńska (Sieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy zimną wojnę między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 20:08
- Kluczem do zrozumienia decyzji Andrzeja Dudy o odwołania uroczystości wręczenia nominacji generalskich jest fakt, że prezydent toczy otwarty konflikt z szefem MON. Andrzej Duda ma wiele wątpliwości dotyczących systemu dowodzenia armią i Wojsk Obrony terytorialnej – powiedział w Debacie Dnia Janusz Schwertner z portalu Onet.pl. Gościem Debaty był także Aleksander Majewski (Fakt).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będzie awansów generalskich 15 sierpnia. "To skandal"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:00
– To skandal, że w Święto Wojska Polskiego nie będzie awansów na stopnie generalskie (…). Skoro jednak tak się stało, to znaczy, że sytuacja na linii szef MON-prezydent jest groźna – komentował w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: Napięcia między MON a BBN

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 22:11
Wezwanie premier Beaty Szydło do zakończenia sporu między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego oraz kolejna odsłona polsko-rosyjskiego sporu o historię i pomniki. To główne tematy, które poruszyliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Tygodnia: Zamieszanie wokół nominacji generalskich

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 12:01
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. Czy to oznacza konflikt między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawiali Adam Buła z Polski The Times i Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl.
rozwiń zwiń