Antoni Macierewicz: Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 08:31
W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Audio
  • 26.09.2017 Antoni Macierewicz: Powstała globalna sytuacja, w której zagrożone jest bezpieczeństwo zarówno terytorium USA, jak i wschodniej flanki NATO

Jak podkreślał szef MON, z Jamesem Mattisem rozmawiał m.in. o „synchronizacji planów żołnierzy i wojsk USA na terenie Polski, wzmocnienia obecności tych wojsk i sytuowaniu w Polsce stałych baz sprzętu amerykańskiego, które rozpocznie się od przyszłego roku”.

Antoni Macierewicz wskazywał, że w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z niezwykle agresywnymi ćwiczeniami Zapad, nakierowanymi na likwidację batalionowych grup bojowych, rozmieszczonych w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce. – Były to ćwiczenia, które obejmowały całą wschodnią flankę NATO, od Norwegii, aż po Morze Czarne. Miały charakter agresywny, ofensywny. Wojska rosyjskie mogły wprost przejść do działań bojowych – wyjaśniał. W ocenie ministra, był to „wielki pokaz siły, realizowany równolegle z zaostrzoną aktywnością prowokacyjną na Dalekim Wschodzie”. – Powstała globalna sytuacja, w której zagrożone jest bezpieczeństwo zarówno terytorium USA, jak i wschodniej flanki NATO, w tym Polski – przekonywał.

Gość odniósł się także do kończących się właśnie manewrów DRAGON 2017. Zaznaczył, że „wobec tego, co robią Rosjanie, musimy być przygotowani na wszelkie ewentualności”. – Będziemy sprawdzali, jak wojska NATO będą mogły zachowywać się w sytuacji, gdy terytorium jednego z naszych państw byłoby zaatakowane – tłumaczył. Dodał, że „warto zdać sobie sprawę, jak sprawne są nasze oddziały, jak dobrze zsynchronizowane nasze działania, jak skutecznie potrafimy bronić wschodniej flanki NATO”. Minister podkreślał też znaczenie żołnierzy WOT. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/ip

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 7:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: NATO jest przygotowane na agresywne działania rosyjskie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 22:14
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w środę w Brukseli z Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem. - Są trwałe plany obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce. Wkład USA w obronę polskiej wschodniej flanki jest wyższy niż wynikałoby z formalnego podejścia do zagadnienia. Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest dla nas strategiczny, ale to wszystko dzieje się w związku z NATO, gdzie USA dominują wkładem –  powiedział w audycji Rozmowa PR24 minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy chcą zwiększania wydatków na obronność. "Budujemy mocną armię"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 15:57
Podczas Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest to święto polskiej dumy, naszych wartości, oręża i postawy jaką potrafią zaprezentować Polacy. O polskiej armii w audycji Gorący Temat mówiła Edyta Hołdyńska z portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 11:11
W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: WOT to olbrzymie wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 20:00
Gościem Świata w Powiększeniu był Michał Dworczyk. Wiceminister obrony narodowej w Polskim Radiu 24 mówił o roli Wojsk Obrony Terytorialnej w polskim systemie obronnym. – WOT to olbrzymie wsparcie – podkreślał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: pozycja Polski w regionie i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 09:15
„Polska bardzo zyskała na znaczeniu dzięki zbliżającej się obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; jesteśmy państwem, które stało się rozpoznawalne i mamy szanse na promowanie dobrego wizerunku naszego kraju” - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda. O pozycji Polski i naszych relacjach z sąsiadami oraz USA mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”) i Tomasz Walczak („Super Express”).
rozwiń zwiń