Rzecznik rządu Rafał Bochenek: służby intensywnie pracują nad usuwaniem skutków nawałnic

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 08:35
W piątek premier Beata Szydło spotka się ze służbami usuwającymi skutki nocnych wichur, które przeszły nad Polską - zapowiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zapewnił również, że sytuacja jest "pod kontrolą".
Audio
  • 06.10.2017 Rafał Bochenek: „Szkoda, że weta prezydenta się przydarzyły”.

Jak podawała PSP, od czwartku strażacy interweniowali blisko 10 tys. razy, 39 osób zostało rannych.Wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych. W Ostrowie Wielkopolskim na 58-letnią kobietę przewróciło się drzewo. Poszkodowana zmarła w szpitalu. W Ośnie Lubuskim z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna; zginał na miejscu.

- Rzeczywiście wielka tragedia, ostatnio dość często takich anomalii pogodowych na terenie naszego kraju doświadczamy, ale już od wczoraj służby zaczęły oczywiście intensywnie pracować - jeszcze w trakcie właściwie tych wichur pierwsze ekipy strażackie wyjechały w teren po to, by pomagać ludziom - podkreślił rzecznik rządu.

Rafał Bochenek zaznaczył, że premier Beata Szydło - po kontakcie z wojewodami z terenów, które zostały najbardziej dotknięte przez porywiste wiatry - "uzgodniła, iż dodatkowe ekipy - również energetyków - zostaną zadysponowane, po to, by jak najszybciej usuwać awarie prądu, bo one są na pewno najbardziej dotkliwe".  Zapowiedział również, że w piątek szefowa rządu spotka się "w terenie" ze służbami usuwającymi skutki wichur. - Cały czas ta sytuacja jest pod kontrolą i będziemy chcieli na bieżąco monitorować wszelkie działania Państwowej Straży Pożarnej, ochotników - powiedział Bochenek.

Rzecznik rządu wskazał, że uszkodzonych zostało również wiele domów. - Tutaj również wielka rola służb aby oczywiście pomóc obywatelom, Polakom wyjść z tej sytuacji" - zaznaczył Bochenek. Nad usuwaniem skutków wichur pracuje ponad 40 tys. strażaków. - Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie - możliwie szybko - uda się uprzątnąć wszelkie wiatrołomy - dodał.

Zdaniem Rafała Bochenka państwo powinno stworzyć mechanizmy, które będą wspierały wszystkich obywateli w wypadku katastrof naturalnych. – Zostały uproszczone procedury ubiegania się o wsparcie finansowe ze specjalnych funduszy celowych, które zostały uruchomione przez rząd. Takie mechanizmy wdrażaliśmy w przypadku poprzednich nawałnic. Pierwsze środki zostały wypłacone natychmiast, kilka dni po tragedii. Wypłaty większych kwot również były przyspieszone, oddelegowani do tej sprawy zostali dodatkowi pracownicy PZU – powiedział rzecznik rządu.

Więcej w nagraniu. Rzecznik rządu mówił też m.in. o reformie sądownictwa, proteście lekarzy rezydentów oraz o wsparciu rządu dla emerytów.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

___________________________________

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 07:36


Zobacz więcej na temat: pogoda nawałnica burze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Huragany i niszczycielskie burze i coraz częściej nawiedzają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 20:02
– Trudno udowodnić, że zmiany klimatyczne mają wpływ na gwałtowność burz – powiedział prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o gwałtownych i niszczycielskich zjawiskach atmosferycznych, które coraz częściej występują ta terenie naszego kraju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenia receptą na kataklizmy? Komentarz ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 10:49
Kilka tysięcy budynków mieszkalnych zostało zniszczonych podczas ostatnich nawałnic, które przeszły przez północną Polskę. Nadal trwa szacowanie strat, a państwo już przeznaczyło na pomoc dla poszkodowanych ponad 40 milionów złotych. W Rządach Pieniądza ekonomiści – Marian Szołucha i Piotr Kuczyński – rozmawiali o roli ubezpieczeń w tego typu sytuacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści: Wojewoda pomorski do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 18:07
– Wojewoda pomorski skompromitował się. Pytanie, dlaczego nadal pozostaje on na swoim stanowisku – powiedział w Debacie Dnia Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej Codziennie". W Polskim Radiu 24 m.in. o tym, jak państwo poradziło sobie z sytuacją po niedawnych nawałnicach, mówił również Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń