Paweł Rabiej: Ustawa reprywatyzacyjna jest potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 08:27
Gościem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka był Paweł Rabiej. Członek komisji weryfikacyjnej na naszej antenie odniósł się do przedstawionej niedawno przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. – Ta propozycja w dużym stopniu uwzględnia postulaty, które rok temu przedstawiała Nowoczesna – komentował.
Audio
  • 13.10.17 Paweł Rabiej: Ustawa reprywatyzacyjna jest potrzebna

Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zaprezentował projekt „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej. Znalazła się w nim m.in. propozycja wypłaty rekompensat w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami.

– Tego typu ustawa powinna zostać uchwalona. Minęło już ponad 70 lat od zakończenia II wojny światowej, jesteśmy prawie 30 lat po transformacji ustrojowej – wskazywał Paweł Rabiej, zaznaczając przy tym, że po takim czasie każde zaproponowane rozwiązanie może być obarczone pewnym ryzykiem. – Mam świadomość, że dziś będzie trudno sprawiedliwie zamknąć powojenne krzywdy. Z jednej strony należy pamiętać o wywłaszczonych właścicielach, a z drugiej znaleźć rozwiązania, które pozwolą rozwijać się miastom – pointował gość PR24.

Jak szacuje Prokuratura Krajowa, nieruchomości wyłudzone dotychczas w procesie reprywatyzacji mogą być warte około miliarda złotych.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.10.17

Godzina emisji: 7.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Rabiej: w sprawie reprywatyzacji na całej linii zawiodło państwo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 16:35
 – W sprawie reprywatyzacji na całej linii zawiodło państwo, zawiodły prokuratury, zawiodły sądy – mówił w Rozmowie PR24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Dziś odbyło się pierwsze – niejawne dla mediów – posiedzenie komisji w pełnym składzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Skala zaniechać i patologii ws. reprywatyzacji jest ogromna”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 22:36
Mecz Polska-Dania w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. poufnych danych udostępnionych przez Hannę Gronkiewicz Waltz. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jest szansa na to, że po 28 latach ustawa reprywatyzacyjna położy kres niesprawiedliwości i patologiom”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 15:32
- Z ustaleń prokuratury wynika, że wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji sięga miliarda złotych – powiedział o aferze reprywatyzacyjnej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W najbliższym czasie powołany zostanie - podobny do działającego już w Krakowie - zespół do analizy spraw związanych z wyłudzaniem nieruchomości na terenie Łodzi. Zapowiedzi prokuratora generalnego oraz szefa Komisji Weryfikacyjnej Patryka Jakiego dotyczące tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, komentował w audycji Gorący Temat Piotr Micuła ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: „Reprywatyzacja” stołecznych szkół

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 19:33
Gośćmi audycji Kulisy Spraw byli Robert Krool i Jarosław Sikora z Fundacji LifeSkills. W Polskim Radiu 24 mówili o sprawie przeniesienia stołecznego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej z ulicy Emilii Plater na Hożą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Północ-Południe: Ekspert o tzw. dużej ustawie reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 22:00
To bardzo dobry punkt wyjścia do dalszych prac rządu – tak minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ocenił w czwartek projekt ws. reprywatyzacji, przedstawiony przez wiceszefa resortu sprawiedliwości Patryka Jakiego. W magazynie Północ-Południe komentarz Jana Śpiewaka (Wolne Miasto Warszawa).
rozwiń zwiń