Czy prezydent Warszawy stanie przed komisją weryfikacyjną? "Jest to winna wyborcom"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 08:29
– Hanna Gronkiewicz-Waltz nie została wybrana urząd prezydenta Warszawy przez PO ani przez PiS, a przez mieszkańców miasta. Teraz warszawiacy mogą na własne oczy zobaczyć, jak ich okradano w kontekście reprywatyzacji – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz’15.
Audio
  • 18.10.17 Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) o reprywatyzacji w Warszawie

Patryk Jaki, szef komisji weryfikacyjnej, apeluje do Hanny Gronkiewicz-Waltz, by odpowiedziała na wezwania kierowanego przez niego organu i stawiła się przed komisją. Prezydent Warszawy zarzuca z kolei wiceministrowi sprawiedliwości manipulacje. Chodzi między innymi o wezwania do udziału w rozprawach. Zdaniem Gronkiewicz-Waltz przewodniczący komisji celowo zrezygnował z wezwania jej na rozprawę dotyczącą reprywatyzacji kamienicy przy Nabielaka 9, która odbędzie się pod koniec października.

– Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją weryfikacyjną, jest to winna wyborcom – komentowała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj. – Jeżeli pani prezydent nie czuje się odpowiedzialna za nieprawidłowości ws. reprywatyzacji, może spokojnie wyjaśnić sprawę, przedstawić swoje argumenty – dodawała polityk Kukiz’15.

Agnieszka Ścigaj, w kontekście reprywatyzacji, odniosła się także do przedstawionych niedawno przez wiceministra Jakiego założeń tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Jak podkreślała, uchwalenie takiego aktu prawnego jest konieczne. – Przyczyną tego całego złodziejstwa było to, że nie było odpowiednich uregulowań prawnych. To wygląda tak, jakby komuś zależało na tym, aby odpowiednie przepisy nie istniały; dzięki temu istniały luki pozwalające na nadużycia – mówiła gość PR24, oceniając jednocześnie, że niektóre zapisy przedstawionego projektu nie są satysfakcjonujące. Wskazała przy tym m.in. na zbyt niskie rekompensaty dla prawowitych właścicieli nieruchomości.

W środę komisja weryfikacyjna zbada zwrot kamienicy przy Nowogrodzkiej 6A w Warszawie. W rozprawie wezmą udział między innymi lokatorzy zreprywatyzowanej nieruchomości.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 18.10.17

Godzina emisji: 7.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Co wie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:00
- Prezydent Warszawy jest politykiem, który ma wiedzę o tym, co się w dzieje w jej otoczeniu – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Walczak z Super Expressu. Odniósł się w ten sposób do artykułu Wojciecha Wybranowskiego z Do Rzeczy, który twierdzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wie więcej, niż mówi w sprawie warszawskich reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja NSA ws. sporu kompetencyjnego. "Runął ostatni mur, za którym ukrywała się Hanna Gronkiewicz-Waltz"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:59
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił cztery wnioski prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną. NSA stwierdził, że zakresy działania komisji oraz prezydent Warszawy są zbliżone, ale nie są takie same. O decyzji NSA mówili w audycji Rozmowa PR24 warszawski radny Piotr Guział oraz członkowie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji – Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Paweł Lisiecki (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja. "W Krakowie przestępcom jest łatwiej niż w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 19:49
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że kwerenda zaległych spraw dotyczących reprywatyzacji w Krakowie wykazała, że także tam doszło do procederu wyłudzeń nieruchomości na podstawie nieprawdziwych dokumentów. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Piotr Gozdowski (Wolne Miasto Warszawa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Amsterdamska (WMW): prezydent Warszawy wiedziała o nieprawidłowościach, to przyznanie się

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 11:45
W audycie dotyczącym reprywatyzacji w 60 procentach ze 175 przeanalizowanych spraw zidentyfikowaliśmy ryzyka, także nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wydawane decyzje – powiedział w piątek wiceprezydent Warszawy Witold Pahl. W Gorącym Temacie komentarz Anny Amsterdamskiej z Wolnego Miasta Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki składa propozycję Hannie Gronkiewicz-Waltz

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:08
Niech pani prezydent Gronkiewicz-Waltz razem z zarządem PO zaproponuje termin, kiedy chce stawić się przed komisją weryfikacyjną. My ten termin przyjmiemy – powiedział w odpowiedzi na słowa prezydent Warszawy przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z Do Rzeczy i Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Rabiej: Wierzę, że prezydent Warszawy spotka się z komisją weryfikacyjną

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:30
– Wierzę, że Hanna Gronkiewicz-Waltz da się przekonać i podzieli się z komisją weryfikacyjną swoją wiedzą i przemyśleniami na temat tego, dlaczego doszło do „dzikiej” reprywatyzacji – mówił w Rozmowie PR24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Gościem programu była także Justyna Samolińska z partii Razem.
rozwiń zwiń