„W planach Morawieckiego dużo więcej jest marzeń niż rzeczywistych działań”

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 08:17
 - Jeżeli już dziś protestuje od 3 do 5 tys. lekarzy, którzy wypowiedzieli lub nie podpisali klauzuli opt-out, a minister Radziwiłł mówi, że nic się nie dzieje, to znaczy, że mamy do czynienia z sytuacją pełnego kryzysu, z którym nie radzi sobie obecny rząd – powiedziała w audycji 24 Pytania przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Dodałą, że jej urgupowanie chce odwołania ministra zdrowia. Odniosła się także do wizyty premiera Morawieckiego na Węgrzech i wspólnych działań opozycji.
Audio
  • 5.01.17 Katarzyna Lubnauer o proteście lekarzy, premierze Morawieckim i działaniach opozycji

- W planach Mateusza Morawieckiego dużo więcej jest marzeń niż rzeczywistych działań. Wzrost gospodarczy mamy głównie dlatego, że ciężko pracujący ludzie na ten wzrost pracują. Jest on w dużej mierze oparty na konsumpcji. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestycje w dalszym ciągu są katastrofalnie niskie, najniższe od ponad 20 lat – zauważyła Katarzyna Lubnauer.

Dodała, że jej zdaniem „wzrost gospodarczy w pierwszej kolejności powinien przekładać się na bardzo dobrą jakość usług publicznych”. – Marzy mi się, byśmy mieli najlepszą na świecie ochronę zdrowia. Na razie mamy jedną z najgorszych – zaznaczyła przewodnicząca Nowoczesnej.

Zaproponowała także sposób jej naprawy. - Jest nam wszystko jedno, czy korzystamy z państwowego czy prywatnego szpitala. Ważne jest to, by korzystać z dobrej jakości usług medycznych i żebyśmy za nie nie płacili jeżeli jesteśmy ubezpieczeni – mówiła Lubnauer.

Skomentowała także działania rządu i opozycji. - Wyjątkowe czasy wymagają czasem wyjątkowych rozwiązań. Budowanie szerokiej, wielkiej koalicji jest bardzo ważnym zadaniem dla opozycji. Koalicję możemy zbudować z PO, SLD, PSL. Uważam, że powinna być ona jak najszersza i powinna obejmować także ruchy miejskie, kobiece po to, by móc zatrzymać PiS – podkreśliła.

Lubnauer mówiła także o pozycji Polski w Unii Europejskiej i wizycie premiera Morawieckiego w Budapeszcie. - Wisimy u klamki Viktora Orbana. Mamy za słaby rząd, by chciała nas wesprzeć Grupa Wyszehradzka jako przywódcę, mimo że jesteśmy największym krajem – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pr

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.01.17

Godzina emisji: 7:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Głównym problemem polskiej służby zdrowia jest brak lekarzy"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 15:02
71 proc. lekarzy rezydentów deklaruje wypowiedzenie klauzuli opt-out lub rezygnację z dodatkowej pracy. Lekarze protestują w ten sposób przeciwko niskim nakładom finansowym na służbę zdrowia i niskim zarobkom. O kontynuacji protestu lekarzy rezydentów mówił Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Porozumienie Rezydentów czeka na decyzję premiera Morawieckiego"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 17:00
Porozumienie Rezydentów zwróciło się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie. Młodzi lekarze chcą rozmawiać o tym, jak wyjść z „sytuacji kryzysu” w służbie zdrowia. O proteście lekarzy rezydentów i pracach sejmowej komisji zdrowia, mówiły reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik i Maria Ochman z Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja w służbie zdrowia. "Nie ma pożaru"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:40
– Możemy mówić o proteście, ale na pewno nie o pożarze i dramacie – oceniał w Gorącym Temacie dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. W ten sposób skomentował sprawę wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out, pozwalającej na pracę w wymiarze większym niż 48 godzin w tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Kukiz’15 o sytuacji w ochronie zdrowia. „Problemem są pieniądze”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 08:30
– To nie jest kwestia polityki, a wieloletnich zaniedbań – oceniał w Polskim Radiu 24 Piotr Apel z Kukiz’15, odnosząc się do protestu w systemie ochrony zdrowia. Część lekarzy wypowiedziała klauzule opt-out, które pozwalają na pracę w większym wymiarze niż 48 godzin w tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Radziwiłł do dymisji? „Nie widzę powodów”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 16:35
Opozycja chce odwołania ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Jak oceniała w Rozmowie PR24 Paulina Hennig-Kloska, „szef resortu nie odpowiedniej siły przebicia”, by wywalczyć odpowiedniej wysokości środki na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. – Nie widzę powodów, by minister podawał się do dymisji – komentowała natomiast Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń