Beata Szydło: chcę zakończyć to, do czego się zobowiązałam

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 08:31
– Nasze relacje są takie, jakie być powinny. Wierzę, że uda nam się zrobić jeszcze wiele dobrego i zrealizować do końca program zaprezentowany w 2015 roku – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Beata Szydło. Wicepremier w ten sposób odniosła się do współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim.
Audio
  • 12.01.18 Beata Szydło: Chcę zakończyć to, do czego się zobowiązałam

– Nie odeszłam – podkreślała Beata Szydło, mówiąc o zmianie swojej roli w rządzie. – Zostałam w Radzie Ministrów, by zakończyć to, do czego się zobowiązałam w 2015 roku, kiedy szliśmy do wyborów. Większość zmian już została wprowadzona – zaznaczyła wicepremier.

Gość Polskiego Radia 24, wskazując na powody zmian w Radzie Ministrów, mówiła również o „zmianie sytuacji i dynamiki politycznej”, po lipcowych wetach prezydenta Andrzeja Dudy ws. reformy sądownictwa. Podkreśliła, że teraz, już po przeprowadzeniu wielu trudnych reform, zrealizowanych mimo nieustannych ataków opozycji, „wchodzimy w okres przedwyborczy”, co nie jest bez znaczenia. – To czas, w którym będą przed nami inne wyzwania, będzie potrzebne pewnego rodzaju przemodelowanie naszych działań – mówiła, zauważając przy tym, że zmianom towarzyszą sprzyjające okoliczności, które panują na zewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. W tym kontekście Beata Szydło wskazywała na optymistyczne dla PiS sondaże, a także słabość opozycji.

Była premier zaznaczyła także, że zmiany kadrowe w rządzie to efekt decyzji premiera, który buduje swoją „drużynę”. Gość PR24 zastrzegła przy tym, że zdymisjonowani ministrowie dobrze realizowali swoje działania. Zdaniem Beaty Szydło, wiele dobrego zrobił m.in. Antoni Macierewicz. – Były szef MON doprowadził do wzmocnienia wschodniej flanki NATO, powstały wojska obrony terytorialnej (…). To historyczna zasługa ministra Macierewicza dla bezpieczeństwa Polski – podkreślała. Wicepremier odniosła się także do bezpośredniej współpracy z byłym szefem MON, w perspektywie napięć na linii Antoni Macierewicz-Andrzej Duda. – Mnie z ministrem Macierewiczem współpracowało się dobrze, zresztą tak, jak z szefami innymi resortów. Współtworzyliśmy dobrą drużynę – przekonywała.

Beaty Szydło na antenie Polskiego Radia 24 mówiła również o swoich obecnych zadaniach w rządzie, jako szefowej nowo utworzonego Komitetu Społecznego Rady Ministrów. – Rozpoczynamy od oceny sytuacji demograficznej, problemów demograficznych w Polsce. Będziemy przygotowywać programy, które mają pomagać rodzinom. Chciałabym też przygotować kompleksowy program dla seniorów – wyliczała wicepremier.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/zz

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.01.18

Godzina emisji: 7.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Publicyści o priorytetach rządu Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 08:40
Rozwój gospodarczy państwa, przy jednoczesnej kontynuacji programów prospołecznych i pamięci o historii narodu. To główne przesłanie expose wygłoszonego w Sejmie przez Mateusza Morawieckiego. Czy idee zawarte w przemówieniu premiera można pogodzić? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Michał Wróblewski z Faktu i Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie o Mateuszu Morawieckim, nowym szefie rządu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:30
W środę rano odbyło się oficjalne powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Nowego szefa rządu powitała b. premier Beata Szydło. W sondażu dla Kantar Public PiS osiągnęło 50 proc. poparcie ankietowanych. O expose premiera Morawieckiego i sondażach poparcia dla partii politycznych mówili w audycji Rozmowa PR24 Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) i Witold Zembaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy pozytywnie o powołaniu Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:50
Polskie Radio 24 co tydzień publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas KANTAR Polska. Wyniki badania komentują na naszej antenie zaproszeni goście. W aktualnym badaniu zapytaliśmy Polaków m.in. o to, jak oceniają decyzję o dymisji premier Beaty Szydło, jak oceniają decyzję o powołaniu na stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego? Interesowało nas także czy Beata Szydło odegra jeszcze ważną rolę w polskiej polityce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja szefa MON. „Nie ma uzasadnienia odwołania Antoniego Macierewicza”

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 15:36
We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, ochrony środowiska i zdrowia. Stanowisko stracił m.in. Antoni Macierewicz. O zakończonej rekonstrukcji rządu mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej Codziennie) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o rekonstrukcji. „Zmiany świadczą o mocnej pozycji premiera”

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 18:00
– Gabinet Mateusza Morawieckiego to nadal przede wszystkim rząd Prawa i Sprawiedliwości – oceniał w Debacie Dnia dr Krzysztof Kawęcki, politolog z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. – To będzie rząd kontynuacji, a przy tym także dość silnej pozycji premiera – mówił z kolei dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Czas trwania rekonstrukcji to dowód na słabość Jarosława Kaczyńskiego”

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 07:00
- Jeśli wsłuchać się w to, co mówi biznes, dobrze się stało, że rekonstrukcję mamy już za sobą. Trwało to prawie pół roku. Polska wciąż jest dość słabym i dość biednym krajem i był to swego rodzaju luksus, na który nas nie stać – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym Olaf Osica z Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl) i Piotr Gabryel (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Po rekonstrukcji gabinet wydaje się bardziej profesjonalny, a nie polityczny”

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 15:24
- Ministrowie, którzy odeszli z rządu mieli dość słaby PR. Byli ogniwami, na którym opozycja mogła zbijać kapitał polityczny. Myślę, że to jest główny powód, dla którego część ministrów odeszła, a nie względy merytoryczne czy ambicjonalne walki wewnątrzpartyjne – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Lech Jańczuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wtorkową rekonstrukcję rządu komentowali także Marcin Makowski (Do Rzeczy) i Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność).
rozwiń zwiń