Prof. Szwagrzyk o ustawie o IPN: „Polski głos jest zbyt słaby”

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 08:17
- Kto by przypuszczał, że IPN w Polsce będzie obiektem troski rządu Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela czy Ukrainy? Mam wrażenie, że w narracji, którą toczymy, głos Polski jest zdecydowanie zbyt słaby - powiedział w audycji 24 Pytania wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Odniósł się także do prac poszukiwawczych zespołu IPN m.in. na terenie Ukrainy.
Audio
  • 13.02.18 Prof. Krzysztof Szwagrzyk o ustawie o IPN i relacjach polsko-ukraińskich

- Chciałbym, by w sferze przekazu medialnego czynionego nie tylko na użytek wewnętrzny, ale przede wszystkim na użytek świata, polski głos był silniejszy niż dotychczas – oznajmił prof. Krzysztof Szwagrzyk w kontekście ustawy o IPN. - Obawiam się, że to czas, w którym nie my, ale ktoś inny mówi o nas i naszych postawach w czasie II Wojny Światowej – stwierdził.

Jak dodał, chciałby by Polacy nie musieli w przyszłości „przeżywać podobnych sytuacji jak ta, która się w tej chwili dzieje, kiedy muszą tłumaczyć światu oczywiste fakty”.

Gość odniósł się także do prac poszukiwawczych IPN. - Jesteśmy bardzo blisko tego, by powiedzieć kiedy zaczniemy prace na Litwie, na Białorusi i bardzo daleko od tego, by powiedzieć, że w niedługim czasie będziemy pracować na terenie państwa ukraińskiego. Szanse by rozpocząć prace na Wołyniu są niestety mniejsze niż jeszcze w tamtym roku – wyjaśnił gość.

- Zabronienie komuś prawa do poszukiwań, ekshumacji jest w Polsce czymś niewyobrażalnym, niezrozumiałym a taką właśnie postawę prezentuje strona ukraińska – podsumował prof. Szwagrzyk.

Poszukiwania miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym ofiar zbrodni wołyńskiej, zostały wstrzymane przez stronę ukraińską pod koniec kwietnia 2017 roku. Powodem był incydent w Hruszowicach na Podkarpaciu, gdzie doszło do demontażu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii - odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945. W opinii polskich władz, pomnik ten wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/pr

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.02.18

Godzina emisji: 7:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak