Posłanka PiS: w interesie Rosji jest podział UE

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:49
– Rosji zależy na tym, by pokazać innym mocarstwom, że potrafi panować nad naszym kontynentem – oceniała w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Izabela Kloc, posłanka PiS. Przewodnicząca sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 o wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji, który przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku.
Audio
  • 22.03.18 Posłanka PiS: W interesie Rosji jest podział UE
Izabela Kloc
Izabela KlocFoto: PR24

Jacek Czaputowicz, odnosząc się do zagrożeń związanych z budowaniem podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych, mówił o polityce Kremla. – Rosja dąży do rewizji porządku politycznego w Europie, który ukształtował się po 1989 roku i przyniósł Polsce przywrócenie niepodległości (…) – wskazywał minister spraw zagranicznych.

– Rosji zależy na tym, by pokazać innym mocarstwom, że potrafi panować nad naszym kontynentem – oceniała w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Izabela Kloc. Posłanka, dopytywana, czy Moskwa chce ponownie włączyć Polskę w strefę swoich wpływów, odpowiedziała: "Takie działania są prowadzone w stosunku do Litwy, Łotwy czy Estonii. Mamy kontakt z moimi odpowiednikami w tych państwach, rozmawiamy o tej kwestii".

Jak podkreślała na naszej antenie Izabela Kloc, choć Rosja stara się podporządkować sobie nasz region, podejmowane są skuteczne działania, które przeciwdziałają tego typu polityce Kremla. – To przede wszystkim nasza obecność w NATO i dobra współpraca w ramach Unii Europejskiej – wskazywała polityk PiS. – Właśnie dlatego UE musi być jedna. Będziemy silni, jeżeli nie podzielimy się na "dwie prędkości" czy w jakikolwiek inny sposób (…). W interesie Rosji jest podział UE – pointowała gość PR24.

Więcej – m.in. o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej nieobecności na inauguracji mundialu w Rosji, a także kwestii reperacji wojennych od Niemiec i udziale Polski w unijnej polityce migracyjnej – w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/zz

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 22.03.18

Godzina emisji: 7.35


 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sejmowe expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 11:00
Pozycja międzynarodowa Polski wynika z silnej pozycji, jaką posiada ona w Europie - powiedział szef MSZ przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Wystąpienie ministra transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. W PR24 można też było wysłuchać komentarza prezydenta Andrzeja Dudy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 15:33
- Minister Jacek Czaputowicz nie jest celebrytą, który wygłasza kontrowersyjne tezy, który próbuje się popisywać tym, co chciałby zrobić. To dyplomata, naukowiec, profesor i takie było jego wystąpienie – konkretne – powiedział w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Wystąpienie szefa polskiej dyplomacji komentowała także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: polityka zagraniczna to nie tylko pasmo przyjemnych bankietów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 16:30
- Od dwóch lat nasz rząd konsekwentnie formułuje nowe cele polityki zagranicznej. To m.in. pilnowanie polskiej racji stanu i nieuciekanie się tylko do pustych gestów, jak klepanie po plecach, ale realna walka o interesy Polski. To trudne, ale nikt nie mówił, że polityka zagraniczna to pasmo przyjemnych bankietów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Sebastian Kaleta. Expose ministra Jacka Czaputowicza komentowali także Iwona Michałek (Porozumienie) i Paweł Kobyliński (Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose szefa polskiej dyplomacji. Trudne relacje z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 17:00
Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Szef dyplomacji w swoim wystąpieniu mówił m.in. o tym, jak powinny wyglądać działania Warszawy względem Rosji. W Debacie Dnia komentarz Anny Sarzyńskiej (wPolsce.pl) i Jacka Nizinkiewicza (Rzeczpospolita).
rozwiń zwiń