"Zmniejszmy subwencje partyjne, zmniejszmy skład Sejmu, Senatu i Rady Ministrów"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 08:33
– Społeczeństwo powiedziało "nie" dla premii. Nie wypowiedziało się w kwestii pensji poselskich – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Paulina Hennig-Kloska. Posłanka Nowoczesnej w Polskim Radiu 24 odniosła się do zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, dotyczących m.in. obniżenia zarobków parlamentarzystów o dwadzieścia procent.
Audio
  • 6.04.18 Paulina Hennig-Kloska o obniżeniu zarobków polityków

Jarosław Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że zostaną złożone projekty ustaw, które doprowadzą do obniżenia o uposażenia posłów i senatorów, a także ograniczą zarobki prezesów spółek Skarbu Państwa i samorządowców.

– Społeczeństwo powiedziało „nie” dla premii. Nie wypowiedziało się w kwestii pensji poselskich. Czym innym jest wzięcie sytej, kilkudziesięciotysięcznej premii, bez uzasadnienia – przekonywała na naszej antenie Paulina Hennig-Kloska. Zdaniem polityk Nowoczesnej, obcięcie pensji będzie miało negatywne skutki, zwłaszcza w samorządach. – Obniżenie wynagrodzeń o prezydentów, burmistrzów i wójtów doprowadzi do spadku jakości kandydatów – przewidywała gość PR24.

W opinii posłanki, dobrym rozwiązaniem kwestii wydatków budżetowych ponoszonych na politykę, byłaby jej większa profesjonalizacja. – Zmniejszmy subwencje partyjne maksymalnie do pięciu milionów złotych, zmniejszmy też skład Sejmu, Senatu i Rady Ministrów. Zróbmy tak, by w tych miejscach byli eksperci, którzy mają pomysł na to, jak zmieniać prawo, a nie je demolować – pointowała Paulina Hennig-Kloska.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, oprócz systemowego obniżenia uposażeń polityków, samorządowców i osób zarządzających państwowymi firmami, zapowiedział że ministrowie i sekretarze stanu przekażą na rzecz Caritas nagrody, które otrzymali za pracę w rządzie. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że „polityka nie jest dla bogacenia się, a dla służenia dobru publicznemu, dobru Polaków”.

Więcej w rozmowie z Pauliną Hennig-Kloską. 

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/zz

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 6.04.18

Godzina emisji: 7.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: społeczeństwo oczekuje skromności, skromność będzie wprowadzana

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 21:00
Do Sejmu trafi projekt ustawy obniżającej pensje poselskie o 20 proc.; ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu przekażą swoje nagrody na cele charytatywne - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Decyzję w tej sprawie podjął Komitet Polityczny PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą niższe pensje dla polityków. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 15:05
Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej poinformował, że zostaną złożone projekty ustaw, które doprowadzą do obniżenia o dwadzieścia procent uposażenia parlamentarzystów, a także ograniczą zarobki prezesów spółek Skarbu Państwa oraz samorządowców. W Polskim Radiu 24 komentarz m.in. Piotra Semki z „Do Rzeczy”, Elizy Olczyk z „Wprost” i politologa prof. Łukasza Młyńczyka z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Publicyści o zapowiedzi cięć w zarobkach polityków

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 18:37
– To ucieczka do przodu – tak propozycję Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącą obniżenia zarobków m.in. parlamentarzystów, oceniła w Debacie Dnia Anna Sarzyńska z „wPolityce.pl”. W Polskim Radiu 24 inicjatywę komentował także Tomasz Walczak z „Super Expressu”.
rozwiń zwiń