X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzecznik KRS: sędzia Gersdorf przeszła w stan spoczynku, nie może być prezesem Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 08:33
– W mojej ocenie, jako prawnika, konstytucja nie została złamana – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Maciej Mitera. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówił o reformie sądownictwa, m.in. o obecnym statusie sędzi Małgorzaty Gersdorf.
Audio
  • 11.07.18 Rzecznik KRS: sędzia Gersdorf przeszła w stan spoczynku, nie może być prezesem Sądu Najwyższego
Sędzia, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera
Sędzia, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera Foto: PAP/Leszek Szymański

Zgodnie z obowiązującą ustawą o Sądzie Najwyższym, sędziowie po ukończeniu 65 lat przechodzą w stan spoczynku – mogą jednak dalej orzekać, jeżeli złożą odpowiednie dokumenty. Decyzję w tej sprawie podejmuje prezydent, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

KRS podczas trwającego posiedzenia zajmuje się wnioskami sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego orzekania. Odpowiednich dokumentów nie złożyła sędzia Małgorzata Gersdorf, dotychczasowa Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. W ocenie części środowiska prawniczego, nadal pozostaje ona jednak na swoim stanowisku, gdyż według zapisów konstytucji sprawuje ona sześcioletnią kadencję.

– Mamy galimatias związany z przepisami. Sędzia Gersdorf natomiast przeszła w stan spoczynku i nie może być prezesem Sądu Najwyższego – mówił na naszej antenie Maciej Mitera. W ocenie rzecznika KRS, w kontekście zmian w SN nie została złamana konstytucja, co niektóre środowiska zarzucają rządzącym. – Rzeczywiście, długość kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest określona w konstytucji. Jednak część interpretatorów prawa twierdzi, że określenie wieku, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku, może być określona po prostu przez ustawę – wyjaśniał gość PR24.

Maciej Mitera w Polskim Radiu 24 odniósł się również do sprawy Józefa Iwulskiego, sędziego wyznaczonego przez prezydenta Andrzeja Dudę do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Miał on orzekać w sprawach opozycjonistów, w czasach stanu wojennego. – Zawsze należy wysłuchać dwóch stron, sędzia Iwulski powinien tę sprawę wyjaśnić – komentował Maciej Mitera. – Z tego typu materiałami trudno jednak dyskutować – mówił rzecznik KRS.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

------------------------------------

Data emisji: 11.07.18

Godzina emisji: 7.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

KRS: posiedzenie ws. przyszłości sędziów Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 16:10
We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, które potrwa do piątku. Rada ma m.in. rozpatrzeć wnioski sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego zajmowania stanowiska w sądzie. W Polskim Radiu 24 o zmianach w SN mówił dr Bartłomiej Biskup, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: ostateczna decyzja w sprawie sędziów Sądu Najwyższego należy do prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 16:11
- Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa będą musieli nauczyć się interpretowania przepisów, dotyczących sposobu powoływania sędziów i wydawania opinii – mówił Gość Polskiego Radia 24, mecenas Adam Tomczyński o rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu KRS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór wokół pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 18:15
We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, które potrwa do piątku. Rada ma w planach rozpatrzenie wniosków sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego zajmowania stanowiska w sądzie. W Polskim Radiu 24 kontrwersje wokół sytuacji Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego komentowali Michał Woś - pełnomocnik ministra sprawiedliwości oraz Tomasz Rzymkowski - członek KRS.
rozwiń zwiń