"Górnictwo musi być poddane rygorom ekonomicznym"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:30
Co jest bardziej opłacalne dla naszej gospodarki: kopalnie czy elektrownie atomowe? Jaka jest sytuacja polskiego górnictwa? O tym w audycji Konfrontacje Idei rozmawiali dr Janusz Steinhoff, przewodniczący Krajowej Izby Gospodarczej i dr Michał Wilczyński, ekspert Unii Europejskiej ds. energetycznych.
Audio
  • 18.03.17 Konfrontacje Idei : sytuacja polskiej energetyki Goście: dr Janusz Steinhoff dr Michał Wilczyński
Elektrownia Bełchatów  największa na świecie elektrownia węglowa wytwarzająca energię elektryczną z węgla brunatnego oraz największy w Polsce emitent dwutlenku węgla.
Elektrownia Bełchatów – największa na świecie elektrownia węglowa wytwarzająca energię elektryczną z węgla brunatnego oraz największy w Polsce emitent dwutlenku węgla.Foto: fotopolska.eu / wikipedia /CC BY-SA 2.0

Zasoby naszego węgla kamiennego wynoszą w tej chwili 80 proc. zasobów Unii Europejskiej, choć nie wszystkie można efektywnie wydobywać. Górnictwo zmaga się również z problemem unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, emisją dwutlenku węgla i kosztami wytworzenia energii elektrycznej – wymieniał dr Janusz Steinhoff.

– Nasze elektrownie produkując energię elektryczną emitują procentowo potężne ilości dwutlenku węgla – na megawatogodzinę emitujemy tonę CO2. Jeżeli cena praw do emisji CO2 tej tony według prognoz unijnych będzie na poziomie 30 euro, to trzeba mieć świadomość, że nastąpi podwojenie cen produkcji elektrycznej z konsekwencjami dla odbiorców komunalnych oraz przemysłu i jego konkurencyjności – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Dr Michał Wilczyński zwracał uwagę, że jeśli w obliczaniu i zasobów pokładów węgla w Polsce uwzględni się czynnik ekonomiczny, czyli koszty wydobycia, to ilość zasobów spadnie.

– Jeśli porównamy największego eksportera, czyli Australię, która wydobywa odkrywkowo węgiel bardzo wysokiej jakości, nawet wyższej niż Polski, czy Rosję, to w kosztach wydobycia nie będziemy w stanie nigdy konkurować – powiedział gość audycji Konfrontacje Idei.

– Koszty wydobycia w polskich kopalniach bardzo szybko rosną, ponieważ schodzimy poniżej tysiąca metrów. W Europie praktycznie nie ma już górnictwa – kończą się kopalnie głębinowe w Wielkiej Brytanii, w Niemczech całkowicie zlikwidowano wydobycie, Czesi mają dwie kopalnie i myślą o ich zamknięciu, a w Hiszpanii górnictwo dogorywa. To wszystko jest efektem wysokich kosztów pracy i trudnych warunków górniczo-geologicznych – podsumował dr Steinhoff.

 Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Ryszard Bugaj.

Polskie Radio 24/dds

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 09.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zadbać w gminach o efektywność energetyczną?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 12:38
Promocja gospodarki niskoemisyjnej w Polsce – to cel projektu, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oparty jest o strukturę doradców, którzy świadczą usługi z poziomu lokalnego i regionalnego. O systemie mówił w audycji Magazyn Samorządowy Wacław Bilnicki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój nowoczesnego górnictwa – priorytet resortu energii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 21:57
Do końca tego roku mają się zakończyć podstawowe reformy w górnictwie. Od przyszłego roku będzie ono nowoczesne – zapowiedziała premier Beata Szydło po rozmowach z szefem resortu energii Krzysztofem Tchórzewskim, w ramach tzw. przeglądu ministerstw. W Polskim Radiu 24 o priorytetach rządu, dotyczących energetyki, mówili Paweł Purski z portalu „Eastbook.eu” i Wojciech Jakóbik z „BiznesAlert.pl”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce? "To pieśń przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 21:10
Rząd przyjął uchwałę w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Nie zapadła jednak ciągle ostateczna decyzja dotycząca rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. O tym, czy w naszym kraju powinna zostać wybudowana elektrownia jądrowa mówili w audycji Gospodarczym Temat Dnia Justyna Piszczatowska z portalu WysokieNapiecie.pl i Michał Wąsowski z polskiej edycji "Business Insider".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne kopalnie. Przyszłość polskiego górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:00
- Z punktu widzenia energetyki, najkorzystniej byłoby przesuwać osoby pracujące w górnictwie w branże, które są przyszłością, czyli w produkcję energii odnawialnej, paneli słonecznych, wiatraków. Rząd na razie o tym nie myśli – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił także w programie o tzw. inteligentnych kopalniach.
rozwiń zwiń