Konfrontacje Idei o dziedzictwie Helmuta Kohla

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 10:45
Helmut Kohl miał znaczący udział w procesach jednoczenia Niemiec i Europy. Był szefem niemieckiego rządu przez 16 lat. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. O dziedzictwie Helmuta Kohla mówił w audycji Konfrontacje Idei europoseł Hans-Olaf Henkel (Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy).
Audio
  • 15.07.2017 Hans-Olaf Henkel: „W przeciwieństwie do kanclerz Merkel, Kohl nie miał problemu, by działać wbrew duchowi czasów”.
Helmut Kohl
Helmut KohlFoto: PAP/EPA/DANIEL BISKUP

Za rządów Kohla został zawarty układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu podróżujemy dziś po Europie bez kontroli granicznych. Rząd Helmuta Kohla podpisał również w 1990 roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.

Według Hansa-Olafa Henkela Helmut Kohl był człowiekiem z zasadami. - W przeciwieństwie do kanclerz niemiec Angeli Merkel, nie miał problemu, by działać wbrew duchowi czasów. Nie miał problemów z podejmowaniem niepopularnych decyzji. Wielu Niemców nie wierzyło, że dożyje zjednoczenia Niemiec – mówił europoseł.

Profesor Zdzisław Krasnodębski dopytywał Henkela o różnice między republiką bońską a berlińską. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, Kohl rozwinął urząd kanclerski. - Trzeba pamiętać, że Kohl był zwolennikiem przeniesienia stolicy do Berlina, ta decyzja przeszła o włos. Ironią losu jest fakt, że Helmut Kohl przebywał w czasie upadku Muru Berlińskeigo w Warszawie, czyli kraju, który najbardziej przyczynił się do upadku komunizmu z państw Bloku Wschodniego – mówił Henkel.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24/kk/IAR

_________________________

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 09:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 20:21
Nie żyje Helmut Kohl, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998. Polityk odegrał istotną rolę w zjednoczeniu Niemiec, znacząco też wpłynął na proces integracji europejskiej. Kohla, który zmarł w wieku 87 lat, wspominał w Polskim Radiu 24 politolog Martin Dahl z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy uroczystości pogrzebowe Helmuta Kohla będą miały charakter europejski?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 20:41
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się za uhonorowaniem zmarłego w piątek byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla przez zorganizowanie europejskich uroczystości żałobnych w Strasburgu. Następnie ciało miałoby być przewiezione statkiem do Spiry, gdzie odprawiona zostanie msza żałobna. – Ten sposób upamiętnienia bezapelacyjnie Kohlowi się należy – powiedział prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Freiburgu.
rozwiń zwiń