Działalność Instytutu Zachodniego. "Zbieranie dokumentów na temat zbrodni niemieckich"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 11:30
W grudniu 2015 przekształcono dotychczasowy Instytut Zachodni – Instytut Naukowo-Badawczy im. Zygmunta Wojciechowskiego w państwową jednostkę organizacyjną Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego. W związku ze zmianą ustawy, zmieniła się także działalność Instytutu. O jego przeszłości oraz celach mówiła w audycji Konfrontacje Idei dr Justyna Schulz, dyrektor placówki.
Audio
  • 29.07.2017 Dr Justyna Schulz o działalności Instytutu Zachodniego.
Obecna siedziba Instytutu Zachodniego przy ul. Mostowej 27
Obecna siedziba Instytutu Zachodniego przy ul. Mostowej 27Foto: www.iz.poznan.pl

 Jak wyjaśniała gość, ostatnie lata były dla Instytutu trudne. – W początkowych latach 90. bardzo zaangażował się rozwijanie nowych stosunków polsko-niemieckich i był głownie badawczy. Ale w pewnym momencie ta formuła się przeżyła i były nawet propozycje, żeby zamknąć ten instytut, bo jako instytucja badawcza miał za małe zasoby, natomiast nie było ze strony centralnego ośrodka władzy zapotrzebowania na strategiczne analizy, których mógłby dostarczać – zaznaczyła.

Dr Schulz wskazywała, że w pewnym okresie Instytut był zaangażowany w badania, interesujące z punktu widzenia niemieckiego odbiorcy. Pojawiła się także tendencja, by nie mówić o kwestiach spornych, ponieważ naciskano na tworzenie wspólnoty w ramach UE. – Rzeczywiście ten dyskurs polsko-niemiecki był zdominowany przez opcję, która wychodziła z założenia, że trzeba unikać tematów konfliktowych. Konsekwencją tego jest sytuacja, gdy polska strona wywiązała się z tej umowy, natomiast po drugiej stronie nie mamy takiego efektu i widać wyraźnie, że jest pewna nierównowaga – oceniła.

Ustawa z 2015 roku zmieniła profil Instytutu. Gość podkreślała, że chce on zachować swoje korzenie, związane z początkową działalnością i zbieraniem dokumentów na temat zbrodni niemieckich na Polakach oraz ziem zachodnich. – To nasze główne archiwum, z którego chcemy korzystać i które będzie stanowiło podstawę naszej polityki historycznej – tłumaczyła. Dodała, że Instytut chce szukać partnerów po stronie niemieckiej, by móc rozpowszechniać tę tematykę w sferze publicznej Niemiec.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Zdzisław Krasnodębski

Polskie Radio 24/ip

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 9:31


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka: Polityka historyczna Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 10:05
Rząd przyjął przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o IPN, zakładający wprowadzenie kar za stosowanie określenia „polskie obozy”. O sprawie mówili w Debacie Poranka publicyści: Zuzanna Dąbrowska, Piotr Gursztyn (TVP Historia) oraz Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd biorą się zakłamania w sprawie niemieckich obozów śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 18:37
„Polskie obozy koncentracyjne”. Kłamstwo, które szczególnie mocno uderza w Polskę i Polaków. Mimo licznych zabiegów ze strony polityków jest ono nadal powielane w wielu miejscach na świecie. Jaka jest geneza tego określenia? Co jeszcze należy zrobić, by zaprzestano kojarzenia naszego kraju ze zbrodniami okresu II wojny światowej? O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje polsko-niemieckie: Polacy pozytywnie o zachodnich sąsiadach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 16:00
Jakie ciśnienie we wzajemnych stosunkach wskazuje „Barometr Polska Niemcy 2017”? Autorka badania dr Agnieszka Łada, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich z Instytutu Spraw Publicznych była gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka. "Mamy otwartą drogę, by uzyskać reparacje wojenne od Niemiec"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 09:59
Podczas sobotniego kongresu PiS w Przysusze, za sprawą przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, powrócił temat reparacji wojennych. Nawiązując do historii Polski lider partii stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty, w tym ludzkie, poniesione w wyniku II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów. O kwestii reparacji w Debacie Poranka mówili prof. Tadeusz Marczak, Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Wojciech Korkuć (plakacista).
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZDF nie chce przeprosić za „polskie obozy zagłady”

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 08:50
Niemiecka telewizja publiczna ZDF wniosła apelację od klauzuli wykonalności, którą na początku lutego wydał Sąd Krajowy w Moguncji. Zgodnie z jego decyzją ZDF miała zamieścić na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny za sformułowanie "polskie obozy zagłady", użyte w jednym z materiałów. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówili Mira Wszelaka z Reduty Dobrego Imienia oraz historyk, prof. Bogdan Musiał.
rozwiń zwiń