X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kryzys historyczny najważniejszym problemem w relacjach polsko-ukraińskich"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 16:03
Przeszłość wciąż dzieli Polaków i Ukraińców. Pogorszenie relacji między Polską i Ukrainą jest szeroko komentowane nad Dnieprem. Większość ukraińskich publicystów obwinia polską stronę. Panuje przekonanie, że nie dojdzie do porozumienia w kwestiach historycznych. O polsko-ukraińskich sporach o historię rozmawiali w audycji Spojrzenie na Wschód Jakub Biernat (Telewizja Biełsat) i historyk dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Audio
  • 15.11.17 Jakub Biernat i Łukasz Jasina o tzw. kryzysie historycznym w relacjach polsko-ukraińskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Politolog i przewodniczący ukraińskiej strony Polsko - Ukraińskiego Forum Partnerstwa Witalij Portnikow twierdzi, że pouczanie Ukraińców co do ich polityki historycznej przez Polskę przypomina politykę Rosji. Jak dodał, Polska różni się od Rosji tym, że jest państwem demokratycznym i z Ukrainą związana jest wspólnym interesem geopolitycznym. 

Natomiast dziennikarz Roman Kabaczij na antenie Radia Hromadskie wyraził z kolei opinię, że polskie władze wykorzystują historyczną retorykę do zbicia politycznego kapitału i nie chcą pojednania. Jego zdaniem każdy naród ma prawo do swoich bohaterów i Polska nie powinna pouczać w tej materii Ukraińców, tak jak Ukraińcy nie pouczają Polski.

Jak podkreślił dr Łukasz Jasina, wciąż nie ma jednego stanowiska elity ukraińskiej wobec spraw związanych z tzw. kryzysem historycznym. - To nie była sprawa, która - przynajmniej do roku 2016 - zajmowała miejsce centralne. Teraz - nawet jeśli obiektywnie jesteśmy w stanie udowodnić, że to nie jest najważniejszy problem w polsko – ukraińskich stosunkach - to powoli i tak się nim staje, głównie za sprawą zainteresowania politycznego – zaznaczył.

Zdaniem Jakuba Biernata, by nastąpił proces krytycznej oceny własnej historii, musi być ku temu jakiś interes. - Chorwacja miała gigantyczny problem z Ustaszami, ale zdała sobie sprawę, że - mając do wyboru perspektywę europejską – trudno będzie z Pavelicem wejść do Unii Europejskiej, bo dokonał o wiele gorszych zbrodni niż zwolennicy Bandery. W czasie wojny lat 90. nacjonalizmy te wzrosły, ale potem były konsekwentnie wyciszane, tak że dziś nie słyszmy o skandalach płynących z tamtego regionu – mówił gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.11.17

Godzina emisji: 15:40


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Ukraińcy o Rzezi Wołyńskiej nie wiedzą prawie nic”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 19:44
- Wiedza o Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie jest znikoma. Miejscowi, którzy mogli o niej wiedzieć w znacznym stopniu wyparli tę historię i nie przekazywali jej dalej. Ich dzieci i wnuki o tym od nich nie usłyszały – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy, autor książki Pokochać Ukrainę Jacek Łęski. Odniósł się w ten sposób do 74. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ wrócił ze Lwowa. Kolejne polsko-ukraińskie rozmowy 2-3 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 22:00
Minister Witold Waszczykowski wrócił w niedzielę do Polski po dwudniowej wizycie we Lwowie. Jednym z ostatnich punktów programu wizyty było spotkanie z przedstawicielami miejscowych władz, m.in. z merem Lwowa Andrijem Sadowym. W spotkaniu z szefem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wzięli udział również deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Podolak oraz przedstawiciele ukraińskiego MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN nie może prowadzić prac na Ukrainie. Rozmowa z Krzysztofem Szwagrzykiem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 08:36
Polski Instytut Pamięci Narodowej nadal nie może prowadzić prac poszukiwawczych na terenie Ukrainy. Czy porozumienie jest możliwe? – Na dziś myślę, że nie – przyznał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. – Musimy jednak w przyszłości doprowadzić do kompromisu – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do przełamania impasu w relacjach polsko-ukraińskich?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 16:00
Trwa napięta sytuacja między Polską a Ukrainą. Nasi wschodni sąsiedzi niedawno nie zgodzili się na prowadzenie na swoim terytorium prac poszukiwawczych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukraińcy domagają się, w zamian za wydanie pozwolenia, odnowienia ukraińskich miejsc pamięci na terytorium Polski. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Dariuszem Materniakiem z portalu PolUkr.net.
rozwiń zwiń