X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Za mało relacji polsko-ukraińskich na poziomie międzyludzkim"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 19:18
- Gdyby istniało więcej platform, spotkań między historykami, politykami i samorządowcami po obu stronach, wówczas na bieżąco można by było rozwiązywać bardzo trudne sprawy w relacjach polsko-ukraińskich – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód prof. Hubert Łaszkiewicz z Instytutu Europy Wschodniej. O trudnych relacjach między Polską a Ukrainą w kontekście śmierci prof. Jerzego Kłoczowskiego - dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, mówił także Paweł Piechal (OSW).
Audio
  • 6.12.17 Prof. Hubert Łaszkiewicz i Paweł Piechal o relacjach polsko-ukraińskich.
Prof. Jerzy Kłoczowski był dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie od 1991 roku
Prof. Jerzy Kłoczowski był dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie od 1991 rokuFoto: NORMA/REPORTER/EASTNEWS

W sobotę, 2 grudnia, w wieku 93 lat zmarł prof. Jerzy Kłoczowski - historyk, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, senator I kadencji, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie.

- Siła oddziaływania prof. Kłoczowskiego polegała na tym, że łączył zaangażowanie, pasję historyka, mediewisty, historyka czasów nowożytnych, a także świadka historii, szczególnie tej najbardziej trudnej, czyli II Wojny Światowej, jako powstaniec z ogromnym talentem organizatorskim, ciepłem osobistym i autentyczną postawą chrześcijańską – wspominał prof. Hubert Łaszkiewicz.

Stwierdził, że problemy polsko-ukraińskie można by było rozwiązywać na bieżąco gdyby istniało więcej spotkań pomiędzy historykami czy politykami.

Nieco innego zdania był Paweł Piechal. - Na każdy temat trzeba porozmawiać i przeprowadzić szeroką dyskusję. Dobrze by było, gdyby były platformy naukowe, ale na obszarze nauki przez ostatnie lata wiele się działo, spotkań eksperckich było dużo – mówił gość. - Problem moim zdaniem polegał na tym, że zdecydowanie za mało było relacji polsko-ukraińskich na poziomie międzyludzkim – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 6.12.17

Godzina emisji: 15:38

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ukraina: czy dojdzie do zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 20:00
W ukraińskim parlamencie trwają prace, które mają "przystosować relacje z państwem-agresorem do norm prawa międzynarodowego". Posłowie Rady Najwyższej w Kijowie zapewniają, że w projekcie ustawy o reintegracji Donbasu, nie ma punktu mówiącego o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją. O relacjach ukraińsko-rosyjskich mówił w audycji Świat w Powiększeniu Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Musimy mieć porozumienie z Ukrainą co do przyszłości”

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:56
- W sprawie naszych porachunków i rozliczeń z Ukrainą, trzeba prowadzić twardy i cierpliwy dialog, ale nie można z tego powodu przekreślić szczerych, autentycznych, proeuropejskich dążeń większości ukraińskiego rządu, władz, społeczeństwa – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Gościem audycji był także Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Fundacja Jana Karskiego upamiętni polskiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 18:00
Warsztaty o roli jednostki wobec dziejów, a także konferencja o dziedzictwie Jana Karskiego. Te wydarzenia na zachodniej Ukrainie organizuje fundacja imienia emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. Warsztaty odbyły się w Iwano-Frankiwsku, a konferencję zaplanowano na Uniwersytecie Lwowskim. Na temat upamiętnienia postaci Jana Karskiego mówiła w magazynie "Polacy w Świecie" prezes fundacji Ewa Juńczyk-Ziomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Euromajdanu. Ukraina obchodzi Dzień Wolności i Godności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 20:00
Cztery lata temu w ukraińskiej stolicy rozpoczęły się kilkumiesięczne protesty, które doprowadziły do ucieczki z Kijowa prorosyjskich władz ukraińskich. Dziś uczczono pamięć tych, którzy walkę na Majdanie o wolność i niepodległość Ukrainy, przypłacili życiem. Prezydent Petro Poroszenko przy okazji rocznicy przypomniał, że Majdan walczył o prozachodnią drogę rozwoju kraju. O współczesnej Ukrainie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Partnerstwa Wschodniego. "Te państwa są już częściowo w UE"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 20:36
– Przyjęta deklaracja powinna być bardziej ambitna i potwierdzać europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego. Unia Europejska oraz Gruzja, Mołdawia i Ukraina, przyjęły wspólną deklarację, w której wskazano, w jaki sposób chcą rozwijać dalszą, wzajemną współpracę. W Świecie w Powiększeniu komentarz dra Pawła Kowala z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

4 lata od Euromajdanu. „Ukraińska polityka zmieniła się częściowo”

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 10:07
Ukraina obchodziła Dzień Wolności i Godności, w czwartą rocznicę rewolucji godności, która wybuchła po rezygnacji ówczesnych władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i zakończyła się obaleniem prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. O Dniu Wolności i Godności na Ukrainie mówiła w audycji 7 Dni Wschód Olga Popowycz z Fundacji Nasz Wybór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: rosyjskie wojska w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 21:19
Według ukraińskich władz, w Donbasie po stronie separatystów jest ponad 35 tysięcy uzbrojonych osób. To ochotnicy, ale też najemnicy i rosyjskie regularne wojsko. Rosjanie mają też kierować siłami separatystów. W Świecie w Powiększeniu komentarz Piotra Andrusieczki, reportera portalu „outride.rs” i stałego współpracownika Gazety Wyborczej na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Micheil Saakaszwili wzywa na Majdan

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 13:20
"Wzywam wszystkich do przyjścia na Majdan i rozpoczęcia procesu uwolnienia kraju od Poroszenki i jego bandy! Nie mamy się czego obawiać, to niech oni boją się nas!" – powiedział był prezydent Gruzji. Uwolniony przez zwolenników z rąk policji Micheil Saakaszwili oświadczył, że rozpoczyna proces wyzwolenia Ukrainy spod władzy prezydenta Petra Poroszenki. "Będziemy domagać się impeachmentu prezydenta” – przemawiał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 16:51
- Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Gościem audycji był także wiceprezes Partii Wolność Konrad Berkowicz.
rozwiń zwiń