"Za mało relacji polsko-ukraińskich na poziomie międzyludzkim"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 19:18
- Gdyby istniało więcej platform, spotkań między historykami, politykami i samorządowcami po obu stronach, wówczas na bieżąco można by było rozwiązywać bardzo trudne sprawy w relacjach polsko-ukraińskich – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód prof. Hubert Łaszkiewicz z Instytutu Europy Wschodniej. O trudnych relacjach między Polską a Ukrainą w kontekście śmierci prof. Jerzego Kłoczowskiego - dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, mówił także Paweł Piechal (OSW).
Audio
  • 6.12.17 Prof. Hubert Łaszkiewicz i Paweł Piechal o relacjach polsko-ukraińskich.
Prof. Jerzy Kłoczowski był dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie od 1991 roku
Prof. Jerzy Kłoczowski był dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie od 1991 rokuFoto: NORMA/REPORTER/EASTNEWS

W sobotę, 2 grudnia, w wieku 93 lat zmarł prof. Jerzy Kłoczowski - historyk, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, senator I kadencji, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie.

- Siła oddziaływania prof. Kłoczowskiego polegała na tym, że łączył zaangażowanie, pasję historyka, mediewisty, historyka czasów nowożytnych, a także świadka historii, szczególnie tej najbardziej trudnej, czyli II Wojny Światowej, jako powstaniec z ogromnym talentem organizatorskim, ciepłem osobistym i autentyczną postawą chrześcijańską – wspominał prof. Hubert Łaszkiewicz.

Stwierdził, że problemy polsko-ukraińskie można by było rozwiązywać na bieżąco gdyby istniało więcej spotkań pomiędzy historykami czy politykami.

Nieco innego zdania był Paweł Piechal. - Na każdy temat trzeba porozmawiać i przeprowadzić szeroką dyskusję. Dobrze by było, gdyby były platformy naukowe, ale na obszarze nauki przez ostatnie lata wiele się działo, spotkań eksperckich było dużo – mówił gość. - Problem moim zdaniem polegał na tym, że zdecydowanie za mało było relacji polsko-ukraińskich na poziomie międzyludzkim – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 6.12.17

Godzina emisji: 15:38

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ukraina: czy dojdzie do zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 20:00
W ukraińskim parlamencie trwają prace, które mają "przystosować relacje z państwem-agresorem do norm prawa międzynarodowego". Posłowie Rady Najwyższej w Kijowie zapewniają, że w projekcie ustawy o reintegracji Donbasu, nie ma punktu mówiącego o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją. O relacjach ukraińsko-rosyjskich mówił w audycji Świat w Powiększeniu Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Musimy mieć porozumienie z Ukrainą co do przyszłości”

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:56
- W sprawie naszych porachunków i rozliczeń z Ukrainą, trzeba prowadzić twardy i cierpliwy dialog, ale nie można z tego powodu przekreślić szczerych, autentycznych, proeuropejskich dążeń większości ukraińskiego rządu, władz, społeczeństwa – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Gościem audycji był także Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Fundacja Jana Karskiego upamiętni polskiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 18:00
Warsztaty o roli jednostki wobec dziejów, a także konferencja o dziedzictwie Jana Karskiego. Te wydarzenia na zachodniej Ukrainie organizuje fundacja imienia emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. Warsztaty odbyły się w Iwano-Frankiwsku, a konferencję zaplanowano na Uniwersytecie Lwowskim. Na temat upamiętnienia postaci Jana Karskiego mówiła w magazynie "Polacy w Świecie" prezes fundacji Ewa Juńczyk-Ziomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Euromajdanu. Ukraina obchodzi Dzień Wolności i Godności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 20:00
Cztery lata temu w ukraińskiej stolicy rozpoczęły się kilkumiesięczne protesty, które doprowadziły do ucieczki z Kijowa prorosyjskich władz ukraińskich. Dziś uczczono pamięć tych, którzy walkę na Majdanie o wolność i niepodległość Ukrainy, przypłacili życiem. Prezydent Petro Poroszenko przy okazji rocznicy przypomniał, że Majdan walczył o prozachodnią drogę rozwoju kraju. O współczesnej Ukrainie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Partnerstwa Wschodniego. "Te państwa są już częściowo w UE"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 20:36
– Przyjęta deklaracja powinna być bardziej ambitna i potwierdzać europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego. Unia Europejska oraz Gruzja, Mołdawia i Ukraina, przyjęły wspólną deklarację, w której wskazano, w jaki sposób chcą rozwijać dalszą, wzajemną współpracę. W Świecie w Powiększeniu komentarz dra Pawła Kowala z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

4 lata od Euromajdanu. „Ukraińska polityka zmieniła się częściowo”

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 10:07
Ukraina obchodziła Dzień Wolności i Godności, w czwartą rocznicę rewolucji godności, która wybuchła po rezygnacji ówczesnych władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i zakończyła się obaleniem prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. O Dniu Wolności i Godności na Ukrainie mówiła w audycji 7 Dni Wschód Olga Popowycz z Fundacji Nasz Wybór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: rosyjskie wojska w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 21:19
Według ukraińskich władz, w Donbasie po stronie separatystów jest ponad 35 tysięcy uzbrojonych osób. To ochotnicy, ale też najemnicy i rosyjskie regularne wojsko. Rosjanie mają też kierować siłami separatystów. W Świecie w Powiększeniu komentarz Piotra Andrusieczki, reportera portalu „outride.rs” i stałego współpracownika Gazety Wyborczej na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Micheil Saakaszwili wzywa na Majdan

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 13:20
"Wzywam wszystkich do przyjścia na Majdan i rozpoczęcia procesu uwolnienia kraju od Poroszenki i jego bandy! Nie mamy się czego obawiać, to niech oni boją się nas!" – powiedział był prezydent Gruzji. Uwolniony przez zwolenników z rąk policji Micheil Saakaszwili oświadczył, że rozpoczyna proces wyzwolenia Ukrainy spod władzy prezydenta Petra Poroszenki. "Będziemy domagać się impeachmentu prezydenta” – przemawiał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 16:51
- Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Gościem audycji był także wiceprezes Partii Wolność Konrad Berkowicz.
rozwiń zwiń