Czy jesteśmy w stanie wyjść z polsko-ukraińskiego impasu?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:00
Prezydenci Polski i Ukrainy złożyli w środę hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie. Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli: Robert Czyżewski, szef fundacji Wolność i Demokracja oraz Anna Łabuszewska z OSW.
Audio
  • 13.12.17 Czy jesteśmy w stanie wyjść z polsko-ukraińskiego impasu?
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2P) w Charkowie, 13 bm. Prezydenci złożyli hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Prezydent RP Andrzej Duda jest z jednodniową wizytą na Ukrainie.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2P) w Charkowie, 13 bm. Prezydenci złożyli hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Prezydent RP Andrzej Duda jest z jednodniową wizytą na Ukrainie.Foto: PAP/Jakub Kamiński

W kontekście wizyty prezydenta na Ukrainie, Polaków najbardziej interesuje kwestia przerwanych ekshumacji nie tylko ofiar Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie, ale również polskich żołnierzy poległych na początku II wojny światowej w 1939 r. Na wspólnej konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy i Petro Poroszenko w Charkowie zostało ustalone, że jak najszybciej powinny nastąpić uzgodnienia dotyczące zniesienia zakazu ekshumacji.

Zdaniem Roberta Czyżewskiego trudno ocenić, czy tym razem sprawa zostanie załatwiona, ponieważ poszczególne organy państwa ukraińskiego nie zawsze działają koherentnie. - Pytanie czy Poroszenko pozwoli Wjatrowyczowi na samowolę. Mam wrażenie, że istnieje wola po stronie prezydenta Ukrainy, ale nikt nie wie czy zostanie ona wcielona w czyn – powiedział ekspert.

- Relacje polsko-ukraińskie to w ocenie Roberta Czyżewskiego nie tylko historia. - Znaczna cześć Polaków widzi w Ukrainie tylko swoją przeszłość. Tymczasem Ukraińcy widzą w Polsce przyszłość – powiedział gość audycji.

Petro Poroszenko podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą  powiedział, że w historycznych konfliktach między Ukrainą i Polską wygrywa inna strona - Rosja. Dodał też, że Polska i Ukraina powinny znaleźć "jasną drogę wyjścia z tej sytuacji”.

Jak stwierdziła Anna Łabuszewska, Rosja skutecznie próbuje rozgrywać stosunki między Polską a Ukrainą i to przy każdej okazji. - Jeżeli pojawia się temat rzezi wołyńskiej to strona rosyjska bardzo szybko go podchwytuje. Kiedy na ekrany wszedł film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, to w rosyjskiej prasie pojawiło się więcej recenzji, niż w polskich i ukraińskich mediach – powiedziała gość audycji.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ponad 4300 polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 

Gospodarzem audycji była Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.12.17

Godzina emisji: 15.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także