Transhumanizm. Przekraczając człowieka w kierunku cyborga

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 18:35
Transhumanizm to radykalne przekraczanie ludzkiej kondycji za pomocą technologii i kultury. Obiecuje, że nie będą nas dotyczyć choroby czy śmierć. Stawką może być jednak cyborgizacja człowieka. O idei transhumanizmu w rozmowie z Tomaszem Rowińskim ("Christianitas") i drem Rafałem Tichym ("44"). Filozofowie byli gośćmi audycji Rozpruwacz Kulturalny.
Audio
  • 04.02.17 Transhumanizm. Przekształcając człowieka w kierunku cyborga. Goście: Tomasz Rowiński i dr Rafał Tichy
Zdjęcie ilustracyjnefot.youtube.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.youtube.com

– Transhumanizm zakłada, ze człowiek nie jest ograniczony przez prawa natury. Bowiem dzięki kulturze i technologii, którą tworzy, ma możliwość przekraczania biologicznych i naturalnych uwarunkowań. Przez to stanie się w przyszłości nowym rodzajem bytu, nie człowiekiem – tłumaczył dr Rafał Tichy.

Za sprawą zmian genetycznych i komputeryzacji, człowiek może przestać być ograniczony przez choroby i śmierć jak w filmach science-fiction. Co jeszcze obiecuje transhumanizm?

– Można mówić w transhumanizmie o przynajmniej trzech sprawach. Pierwsza to przekroczenie przez maszynę pewnego poziomu inteligencji, który oddziela ją od człowieka. Druga to parareligijne marzenie o przeniesieniu świadomości na coś w rodzaju dysku twardego, a więc uniezależnienie ludzkiej świadomości czy duszy od przemijalności ciała. Trzecia sprawa to wątek hibernacji, a więc zamrożenia człowieka i odmrożenia go w czasach, kiedy choroby i starość zostaną pokonane – mówił Tomasz Rowiński.

– Transhumanizm zakłada, że świadomość będzie mogła być przelewana na różne nośniki, jak obecnie w komputerze przenosimy programy z jednego nośnika na drugi. Jeśli tożsamość człowieka sprowadzimy do świadomości, to stanie się on nieograniczony jeśli chodzi o nośnik cielesny, na którym ta świadomość będzie przebywa – dodał dr Rafał Tichy. – Zostaje więc obiecane przekroczenie przestrzeni i czasu – podsumował. 

W programie również o tym, jakie religijne korzenie być może ma idea transhumanizmu.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/dds

Więcej audycji z cyklu "Rozpruwacz kulturalny" znajdziesz tutaj.

____________________

Data emisji: 04.02.2017

Godzina emisji: 18.15


Więcej audycji z cyklu "Rozpruwacz kulturalny" znajdziesz tutaj.

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Transhumanizm: recepta na biedę, choroby, a nawet śmierć

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:46
- Człowiek od zawsze starał się zapanować nad naturą dzięki budowaniu kultury. Transhumanizm jest prądem, który głosi, że dzięki technologii człowiek zapanuje nad własną biologią – mówił w audycji Życie z duszą czy bez Rafał Tichy, filozof, redaktor naczelny periodyku „Czterdzieści i Cztery”.
rozwiń zwiń