Od "Ulic Nędzy" do "Milczenia". Odcienie twórczości Martina Scorsese

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:43
Określany mianem wirtuoza stylu. Wiele jego filmów cechuje przemoc i okrucieństwo, ale także dynamika narracji i wyszukana muzyka. Jakim artystą i jakim człowiekiem jest Martin Scorsese? Na co zwraca największą uwagę w swoich dziełach? Między innymi na te pytania odpowiedzieli goście "Rozpruwacza kulturalnego". W audycji także omówienie "Milczenia" - najnowszego filmu amerykańskiego twórcy.
Audio
  • 18.02.17 Łukasz Adamski: „Scorsese nasyca swoje filmy niesamowitą ilością odniesień popkulturowych (…)”.
Martin Scorsese
Martin ScorseseFoto: Unioncom/VCG/Eastnews

W myśli artystycznej Martina Scorsese nie brakuje również wątków i podtekstów religijnych, czego dowodem jest właśnie "Milczenie". To opowieść o dwóch młodych jezuitach pokonujących tysiące kilometrów, by potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Ich celem jest także odszukanie kapłana, który wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem.    

– Uważam, że film ten jest niejako testamentem duchowym Scorsese. Z pozycji katolickiej można krytykować "Milczenie" ze względu na jego kontrowersyjną wymowę. W środowiskach katolickich, po zrealizowaniu "Ostatniego kuszenia Chrystusa", reżyser ma twarz człowieka, który mocno wadzi się z religią katolicką. Najnowsze dzieło pokazuje przejaw apostazji kapłana idącego na układ z totalitarnym reżimem, by ratować swoich wiernych – powiedział Łukasz Adamski, krytyk filmowy i publicysta tygodnika "wSieci".

Martin Scorsese dla szerokiej publiczności jest znany przede wszystkim jako reżyser produkcji gangsterskich. Dr Michał Oleszczyk, filmoznawca i były dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, zwrócił uwagę na to, że bardzo często celem bohaterów, których kreuje Scorsese, jest chęć przynależenia do jakiejś większej grupy.

– Przeważnie chodzi tu o społeczność mafijną. Widać to chociażby w "Ulicach nędzy", czy w "Chłopcach z ferajny". Największą stawką w tych tytułach jest wejście do konkretnej struktury. Podobnie jest w "Wilku z Wall Street"pr24. Być może w tych postawach ukryty jest dramat samego Scorsese, który cały czas ma poczucie tego, że musi wpasować się w mainstream współczesnych czasów – dodał. 

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza.

____________________

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 18:15

 

Zobacz więcej na temat: Martin Scorsese kino reżyser
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Sztuka kochania” – kolejny sukces scenarzysty Krzysztofa Raka

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 19:11
– Zawsze na początku jest jakaś myśl, niepokój, coś mnie irytuje. Jak znajdę historię, temat, bohatera, konflikt, rzucam się na to jak lew – mówił w audycji Weekend Kulturalny scenarzysta Krzysztof Rak. Film "Sztuka kochania", który powstał wg jego scenariusza obejrzało już niemal 800 tys. widzów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Szyc o filmie "Pokot": "To głos za człowieczeństwem"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 11:34
"Pokot" porusza temat zabijania zwierząt. O etosie polowań w zderzeniu ze zbrodnią mordowania zwierząt dla przyjemności i pieniędzy mówił w Polskim Radiu 24 Borys Szyc, aktor, który w filmie Agnieszki Holland gra jedną z ról.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera weekendu: "Ostatnie tango"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:40
"Ostatnie tango" Hermana Krala wchodzi na polskie ekrany kin. Producentem filmu jest Wim Wenders, twórca "Piny", "Buena Vista Social Club" i "Lisbon Story", jeden z najbardziej znanych i cenionych reżyserów kina niemieckiego. To dokument o parze tancerzy, którzy zrewolucjonizowali tango argentyńskie i rozpropagowali ten taniec na całym świecie. Na premierę zapraszała w Weekendzie Kulturalnym Joanna Sawicka (Spectator Films).
rozwiń zwiń