X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwa Teatry - Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 22:55
W środę zakończył się 17. Festiwal „Dwa Teatry” - Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. O wydarzeniu, a także produkcji radiowej i telewizyjnej nazywanej teatrem, rozmawiali w audycji Rozpruwacz Kulturalny laureaci tegorocznej edycji festiwalu - pisarz, scenarzysta, dramaturg i autor scenariusza do słuchowiska "Lento Rubato" Marek Kochan oraz Wawrzyniec Kostrzewski, laureat nagrody za reżyserię spektaklu "Listy z Rosji".
Audio
  • 24.06.17 Marek Kochan i Wawrzyniec Kostrzewski o Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji
Laureat Grand Prix, reżyser słuchowiska Lilla Weneda, Dariusz Błaszczyk (po lewej), odebrał nagrodę z rąk dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły podczas gali Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2017 21.06.2017.
Laureat Grand Prix, reżyser słuchowiska "Lilla Weneda", Dariusz Błaszczyk (po lewej), odebrał nagrodę z rąk dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły podczas gali Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017" 21.06.2017. Foto: PAP/Adam Warżawa

Podczas tegorocznej edycji festiwalu można było obejrzeć 13 spektakli telewizyjnych, wysłuchać 26 słuchowisk dla dorosłych i 8 słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

Jak podkreślił Marek Kochan, kategoria sztuki radiowej czy słuchowiska jest już mocno zdefiniowana, jako pewien gatunek, „ma swoją formę, rozwija się, szuka nowych środków wyrazu”. – Podczas pisania słuchowisk zawsze jest próba, eksperyment jak daleko można granice radia rozciągnąć. Takie zabawy - gdzie konwencja radia czemuś służy, służy pokazaniu czegoś innego - mają długa tradycję – wyjaśnił gość.

Kochan dodał, że teatr radiowy ma potężny środek oddziaływania, czyli imitację przestrzeni poprzez dźwięki. – Możemy wyczarować różne rzeczy tym, że np. gdakają kury czy przejeżdża samochód. To bardzo skrótowy skondensowany sygnał dla odbiorcy, który pozwala mu być w tym miejscu – wyjaśnił gość.

Dodał, że jest też „coś takiego jak scenografia werbalna, gdzie słowami możemy zbudować sobie rzeczywistość”. - To bardzo fajne dla osoby piszącej, bo słowa pozwalają na więcej. Nie trzeba scenografa, kostiumów. Wszystko można zbudować ze słów. To bardzo atrakcyjne – stwierdził.

Z kolei Wawrzyniec Kostrzewski odniósł się do "Listów z Rosji". - Najważniejsze było to, by stworzyć namiastkę przestrzeni, pewien znak, symbol Pałacu Zimowego lub statku, by reszta tego statku jak góra lodowa powstała w wyobraźni widzów po drugiej stronie szkła – mówił.

Jak przyznał, „z góry odrzucił kompletny realizm przestrzenny, gdyż było to niemożliwe i zupełnie niepotrzebne”. - Teatr Telewizji ma bowiem na nowo skłaniać ludzi do uruchomienia wyobraźni i uwierzenia w siłę metafory – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/pr

Rozpruwacz Kulturalny- wszystkie audycje Jakuba Moroza

____________________ 

Data emisji: 24.06.17

Godzina emisji: 18:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Teatralna klasyka na 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 19:29
W kwietniu na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego po raz 42. zagości jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". O wdarzeniu mówili w audycji Weekend Kulturalny prof. Dariusz Kosiński, przewodniczący konkursu "Klasyka Żywa" z Instytutu Teatralny im. Z. Raszewskiego i Norbert Rakowski, dyrektor "Klasyki Polskiej" i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dwa Teatry”. Sopocki festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:38
Od 19 do 21 czerwca w Sopocie potrwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.  W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie zostaną uhonorowani wybitni artyści Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. O szczegółach w audycji Weekend Kulturalny mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr wyobraźni dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 21:38
W czasie tegorocznego festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (w dniach 19-21 czerwca) zostało przedstawionych osiem spektakli radiowych dla dzieci. Jak się je tworzy, co w nich ciekawi, śmieszy i wzrusza najmłodszych, a co ich rodziców? W audycji Kultura nie całkiem osobista opowiedziała o tym Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, dziennikarka Polskiego Radia, redaktorka dziecięcych słuchowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci 17. Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:08
Słuchowisko "Lilla Weneda" wg dramatu Juliusza Słowackiego Teatru Polskiego Radia w reż. Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP "Posprzątane" wg sztuki Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zdobyły w środę Grand Prix XVII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017".
rozwiń zwiń