Literacki Sopot 2017. Literatura hiszpańskojęzyczna tematem przewodnim

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 19:30
 Już po raz szósty Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku impreza odbywa się w dniach 17-20 sierpnia. Tematem wiodącym wydarzenia będzie literatura hiszpańskojęzyczna. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o istocie i przesłaniu płynącym z twórczości hiszpańskojęzycznych pisarzy.
Audio
  • 19.08.17 Tomasz Pindel: „Literatura hiszpańska została zapłodniona przez literaturę latynoską (…)”.
Plakat Festiwalu Literacki Sopot
Plakat Festiwalu „Literacki Sopot"Foto: materiały promocyjne

Tomasz Pindel , znawca i tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej podkreślił, że jest ona bardzo rozległa i zróżnicowana. Z tego też powodu trudno ją jednowymiarowo zdefiniować. Jego zdaniem bardzo silny wpływ na jej aktualny stan miała twórczość autorów latynoskich, będąca jednym z fundamentów literatury hiszpańskojęzycznej.

– Zarówno w sensie rynkowym, jak i życia literackiego jest to ogromny świat twórców i czytelników. Dzięki temu nie da się tej literatury w żaden sposób zaszufladkować. Tak naprawdę literatura hiszpańska została w dużej mierze zainspirowana przez to, co działo się w Ameryce Łacińskiej – zaznaczył.

Na różnice pomiędzy literaturą hiszpańską, a hiszpańskojęzyczną uwagę zwróciła Aleksandra Lipczak , reportażystka i tłumaczka. Jej zdaniem te dwie sfery należy oddzielić, gdyż istnieje pomiędzy nimi wiele rzeczy, które je wyróżniają.

– W obrębie samej literatury hiszpańskiej istnieje wiele utworów tworzonych w językach regionalnych, np. baskijskim, czy katalońskim. Literatury te nazywane są peryferyjnymi w opozycji do hiszpańskojęzycznego centrum. Jest to krzywdzące, gdyż są to pełnoprawne, silne i samowystarczalne obiegi literackie. W literaturze katalońskiej występują chociażby opowiadania, które nie pojawiają się w dziełach hiszpańskojęzycznych. Również inspiracje anglosaskie katalońskich autorów pokazują, że występuje na tamtejszym rynku sporo znaczących różnic – dodała autorka książki „Ludzie z Placu Słońca”.

Celem Festiwalu „Literacki Sopot” jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w literacki kurort, którego najpiękniejsze zakątki tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów, targi książki, a także działania z pogranicza innych dziedzin sztuki.

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

___________________

Data emisji: 19.08.17

Godzina emisji: 18.07


Zobacz więcej na temat: Sopot literatura czytelnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak