Refleksje W. H. Audena nad starożytnością i czasami współczesnymi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 19:00
Jeden z największych poetów języka angielskiego XX wieku. Autor monumentalnych poematów i uwodzicielskich liryków. W. H. Auden był także twórcą esejów z pogranicza filozofii. Wzorem dla brytyjskiego poety byli pisarze m.in. starożytnego Rzymu. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o zbiorze esejów „Starożytni i my”, w których autor snuje refleksje nad czasami minionymi i sobie współczesnymi.
Audio
  • 26.08.17 prof. Piotr Nowak: „Prawdziwą ojczyzną Audena była poezja (…)”.
Okładka książki Starożytni i my autorstwa W.H. Audena
Okładka książki "Starożytni i my" autorstwa W.H. AudenaFoto: Materiały promocyjne Kwartalnik Kronos

Pisma Audena, zatytułowane „Starożytni i my. Eseje o przemijaniu i wieczności”, poświęcone są światu starożytnemu i jego dziedzictwu oraz relacjom z chrześcijaństwem. Prof. Piotr Nowak, filozof z Uniwersytetu w Białymstoku, przyznał, że eseje Audena są fascynujące pod względem dyscypliny i kunsztu literackiego.

– Auden w pewnym momencie swojego życia doznał nawrócenia na chrześcijaństwo, które bardzo go zaintrygowało. W swojej pracy twórczej postanowił powiązać je z lekturami, na których się wzorował i rozpoczął zadawać pytania o sens tej religii, a także o jej powiązania ze starożytnością – powiedział zastępca redaktora naczelnego kwartalnika filozoficznego „Kronos”.

Prof. Henryk Izydor Rogacki, teatrolog z Akademii Teatralnej w Warszawie, podkreślił, że W. H. Auden odnosił obraz powojennego świata XX w. do upadku Cesarstwa Rzymskiego. Czasy jemu współczesne przyrównywał do ruiny cywilizacyjnej, którą był Rzym u swego kresu.

– Przez krótki czas przebywał w Niemczech hitlerowskich i na własne oczy mógł zobaczyć, w jaki sposób doszło tam do przedziwnego przewrotu politycznego. Później obserwował następstwa, które były spowodowane dojściem Hitlera do władzy – dodał.

„Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

___________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 26.08.17

Godzina emisji: 18.15

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także