Marcin Darmas: Francuzi czują brzemię swojej dawnej wielkości

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 19:00
Kryzys modelu państwa, zamachy terrorystyczne, obecność i rola religii, wolność wypowiedzi, stosunek do historii. Oto jedne z problemów, z którymi mierzy lub w najbliższym czasie zmierzy się Francja. Obraz trudności jest rozległy, skomplikowany i niepokojący. O najpoważniejszych wyzwaniach, które stoją przed tym krajem, rozmawialiśmy w audycji Rozpruwacz Kulturalny".
Audio
  • 09.09.17 Marcin Darmas: „Poprzez poprawność polityczną skończył się francuski duch wolności (…)”.
Okładka książki Jarzmo wielkości Francji. Francuscy intelektualiści o wyzwaniach XXI wieku autorstwa Marcina Darmasa i Agatona Kozińskiego.
Okładka książki "Jarzmo wielkości Francji. Francuscy intelektualiści o wyzwaniach XXI wieku" autorstwa Marcina Darmasa i Agatona Kozińskiego.Foto: materiały prasowe

W książce "Jarzmo wielkości Francji. Francuscy intelektualiści o wyzwaniach XXI wieku" niepokojącą wizję sytuacji w państwie roztaczają francuscy myśliciele, a także wybitni przedstawiciele nauki, kultury i sztuki. Odwołując się do dziedzin, w których są ekspertami – historii, filozofii, socjologii, nauk politycznych, mediów, literatury − stawiają niełatwe diagnozy dotyczące kryzysu francuskich struktur.

– Trzeba być ślepym i głuchym, by nie zauważyć tego, co dzieje się w ostatnich latach w Europie, a przede wszystkim we Francji. Kraj ten bezustannie boryka się z problemami postkolonialnymi i czuje w sobie duży wyrzut sumienia za to, co działo się w Afryce i dawnych Indochinach. Dlatego taki tytuł książki, który sugeruje, że Francuzi czują brzemię swojej dawnej wielkości, jednak często zapominają, że nie są już imperialną potęgą – powiedział Marcin Darmas, romanista z Ośrodka Kultury Francuskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Współautor książki przyznał, że w ostatnim czasie Francuzi przecierają oczy ze zdumienia, bo zaczynają zauważać rozdźwięk pomiędzy tym, co mówią elity, a rzeczywistością, której doświadczają. Chodzi tu mianowicie o problem związany z muzułmanami.

– Widzą to na obrzeżach dużych francuskich miast lub gdy wyjeżdżają z centrum Francji na peryferie kraju. Niektórzy z nich, skażeni myśleniem oświeceniowym, wychodzą z założenia, że można jeszcze dyskutować o islamie, tak jak o dogmatach katolickich. Na szczęście nie wszyscy. Inni zauważają, że z islamem jest pewien problem – dodał Marcin Darmas.

Ponadto w audycji Marcin Darmas w szerszy sposób przedstawił poglądy francuskich myślicieli na temat sytuacji panującej nad Sekwaną.

Rozpruwacz Kulturalny prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 09.09.2017

Godzina emisji: 18:15

 


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Francja islam
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Aktywność Emmanuela Macrona na arenie europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:00
Walka z terroryzmem islamskim, Unia Europejska wielu prędkości i zmiany klimatyczne to główne punkty wystąpienia prezydenta Emmanuela Macrona na temat polityki zagranicznej Francji. Prezydent V Republiki mówił o tym na spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi w Paryżu. Emmanuel Macron powtórzył, iż UE to nie tylko kwestie gospodarcze i Wspólnoty nie można traktować jedynie w kategoriach wolnego rynku. O działaniach prezydenta Francji w audycji Świat w Powiększeniu mówił Jarosław Guzy, komentator spraw międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Po wyborach w Niemczech nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji w UE”

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 20:17
- W Unii Europejskiej po wyborach w Niemczech nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji. Polska jest poza strefa euro, ale jest też zmarginalizowana jeśli chodzi o zawieranie koalicji – mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się także do relacji na linii Warszawa – Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: islamizm w marsylskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 14:55
O panoszącym się coraz bardziej w szkołach Marsylii islamizmie opowiedział w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” emerytowany dyrektor gimnazjów w Marsylii Bernard Ravet. Wywiad nosi tytuł „Nieretuszowana prawda dyrektora gimnazjum”. W Polskim Radiu 24 komentarz Aleksandry Rybińskiej z „Sieci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Radykalny islam wykorzystuje błędy Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 09:32
- Nie ma związku między falą uciekinierów, którzy próbują uciec przed wojną i prześladowaniami w Syrii, Erytrei czy Afganistanie a aktami terroryzmu w Europie. Jest natomiast związek między bardzo mętną polityką świata zachodniego na Bliskim Wschodzie a zwiększaniem zagrożenia terrorystycznego w naszym regionie – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Michał Rachoń z Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń