Louis-Ferdinand Céline – kontrowersyjny geniusz francuskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:00
Ostry, prowokacyjny, obfitujący w wulgaryzmy, ironię i czarny humor. Taki jest styl, którym posługiwał się jeden z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku a zarazem najwybitniejszych prozaików i eseistów francuskich – Louis-Ferdinand Céline. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o życiu i twórczości człowieka, porównywanego niejednokrotnie do Markiza de Sade.
Audio
  • 30.09.17 Marcin Darmas: Céline jest jedną wielką kontrowersją
Do dziś toczą się spory i kontrowersje wokół antysemickich poglądów Clinea oraz sprawy rozmiarów jego kolaboracji z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej.
Do dziś toczą się spory i kontrowersje wokół antysemickich poglądów Céline'a oraz sprawy rozmiarów jego kolaboracji z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej.Foto: wikipedia.org/public domain

Louis-Ferdinand Céline w pewnym sensie jest postacią paradoksalną, gdy spojrzy się na dorobek literatury XX wieku. Z jednej strony należy do najważniejszych twórców tego okresu, a z drugiej jest nieco zapomniany i przywoływany w zasadzie w odniesieniu do jednego dzieła, czyli „Podróży do kresu nocy”.

– Powodem jest to, że Céline należy do tych pisarzy, których można określić mianem nieprzetłumaczalnych. Dla mnie niezwykłym doznaniem intelektualnym była styczność z jego dziełami w języku francuskim. Ciężko mi sobie wyobrazić, by pełnia jego warsztatu literackiego mogła być odzwierciedlona w przełożeniu na inny język – wskazał Marcin Darmas, socjolog i romanista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Literaturoznawcy, niezależnie od poglądów ideologicznych, zgadzają się w zupełności, że Louisa-Ferdinanda Céline’a można określić jako wielkiego geniusza i reformatora języka francuskiego, ale wielu ludzi nie zapomni mu tego, że był bardzo mocno uwikłany w pewien rodzaj kolaboracji z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej.

– Co prawda nigdy oficjalnie nie należał do żadnej partii, ale pisywał do czasopism, do których nie powinien był tego robić. Tworzył także pamflety antysemickie, będące bluzgami na kilkaset stron, co również jest ogromną skazą na jego życiu i twórczości. Aktywność ta była poniekąd źródłem tragedii Céline’a, gdyż został odrzucony jako pisarz na wiele lat – dodał Marcin Darmas.

Więcej o życiu i pisarstwie Louisa-Ferdinanda Céline’a w całej audycji.

„Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

____________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 18.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europa i cywilizacja oczami Houellebecq’a

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 18:26
Dla jednych skandalista i prowokator, dla innych wrażliwy twórca i pisarz kultowy. To właśnie Michel Houellebecq wydał głośną i kontrowersyjną powieść „Uległość”.  Jakich tematów i problemów dotyka w swojej twórczości? Co piętnuje i przed czym przestrzega dzisiejszych Europejczyków? Mówił o tym dr Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Maria Kłoczowski. Dzieje rodu i literacka Francja

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:55
W Dwójce wysłuchaliśmy gawęd wybitnego tłumacza, przedstawiciela zasłużonego dla polskiej kultury i nauki starego rodu Kłoczowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Darmas: Francuzi czują brzemię swojej dawnej wielkości

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 19:00
Kryzys modelu państwa, zamachy terrorystyczne, obecność i rola religii, wolność wypowiedzi, stosunek do historii. Oto jedne z problemów, z którymi mierzy lub w najbliższym czasie zmierzy się Francja. Obraz trudności jest rozległy, skomplikowany i niepokojący. O najpoważniejszych wyzwaniach, które stoją przed tym krajem, rozmawialiśmy w audycji Rozpruwacz Kulturalny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przetrwałam". O kobietach, które przeżyły wojnę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 10:17
Książka „Przetrwałam” to 15 historii kobiet, które łączy fakt, że przeżyły piekło na ziemi. O tym, jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce, a także o tym, czy zagoiła się ich pamięć o tych traumatycznych wydarzeniach, mówiły w Polskim Radiu 24 autorki książki – Katarzyna Madoń-Mitzner i Maria Buko.
rozwiń zwiń