X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sekularyzacja we współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 19:00
– Sekularyzacja nie dzieje się ponad głowami ludzi, często wiąże się z prześladowaniami i wykluczeniami – powiedział socjolog dr Michał Łuczewski. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” Jakub Moroz i jego goście zastanawiali się, w jak dużym stopniu zaawansowany jest proces sekularyzacji w dzisiejszym społeczeństwie. Jaki wpływ na marginalizowanie roli religii w codziennym życiu mają postęp technologiczny i naukowy oraz współczesne normy kulturowe?
Audio
  • 14.04.18 Michał Łuczewski: Sekularyzacja jest często kwestią życia lub śmierci
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jednym z kluczowych pojęć i problemów nowoczesności jest pojęcie sekularyzacji. Oznacza ono, że świat nowoczesny jest coraz mniej religijny. Niektórzy twierdzą, że już całkowicie wyzbył się religii.

Dr Miłosz Puczydłowski, autor książki „Religia i sekularyzm. Współczesny spór o sekularyzację”, sekularyzacje traktuje jako proces splątania, wzajemnego uzależnienia, a także stopniowego odkrywania, że religia i świat nowoczesny wiele sobie zawdzięczają.

– Moja definicja stoi w kontrze do klasycznych ujęć definicji sekularyzacji – wskazał. Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II – Michał Łuczewski – zauważył, że postęp jest produkcją pustego czasu, w którym nie ma miejsca na objawienie i ponowne przyjście na świat Chrystusa.

Zdaniem socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, często zapomina się o tym, że sekularyzacja wiąże się z trudnymi i dramatycznymi procesami społecznymi.

– Chociażby w Japonii chrześcijaństwo zostało wyrwane razem z życiem ludzi, którzy je reprezentowali. Podobnie jest w Europie. Już od czasów rewolucji francuskiej, która była ludobójstwem na masową skalę, podobnie było z komunizmem, sekularyzacja przebiegała przez zakrwawione ręce ludzi – dodał Michał Łuczewski.

Zdaniem Piotra Popiołka, teologa i religioznawcy związanego z kwartalnikiem „Pressje”, sekularyzacji nie można nazwać procesem globalnym. Dodał, że proces ten nierozerwalnie łączy się z chrześcijaństwem.

– W bardzo widoczny sposób sekularyzację można zaobserwować w Europie. Inaczej wygląda to w Azji lub Afryce – zauważył.

Audycję „Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

____________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 14.04.18

Godzina emisji: 18:14


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Religijność Amerykanów kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 20:33
Czy wiara w Boga - deklarowana na banknotach dolarowych - jest tylko reliktem przeszłości? Czy też nadal odgrywa istotną rolę w życiu publicznym USA - kraju, który bywa przedstawiany jako wzór bezbolesnej i cywilizowanej laicyzacji? Na te pytania w audycji „Życie z duszą, czy bez” odpowiadał politolog prof. Tomasz Żyro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy popkulturowa postać może być obiektem kultu?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 23:00
Co znaczy słowo "ikona" i "kult"? Czy można odnosić je do postaci z popkultury? Gdzie są, o ile są, granice dzielące sferę sacrum i profanum? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: Elżbieta Zawistowska - historyk sztuki, Grzegorz Sieczkowski - historyk, publicysta, Filip Memches - krytyk literacki, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Model laicki jest nie do pogodzenia z religią”

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 20:30
We wtorek wizytę w Polsce złożył prezydent Turcji Recep Erdogan. Turcja w swoich podstawach miała być republiką świecką. Jednakże prezydenturę Erdogana określa odwrót od tego modelu państwa i zwrot ku obecności religii w polityce. O świeckości państwa w kontekście Turcji mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Paweł Grad („Christianitas”) i Jan Maciejewski („Rzeczpospolita”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia czy zimowe wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 13:05
Czy Europa znajduje się w kryzysie tożsamości? Jaki jest stosunek Europejczyków do chrześcijańskiego dziedzictwa kontynentu? Gośćmi Młodej audycji politycznej byli: Hanna Gospodarczyk (Partia Razem), Sebastian Wijas (Stowarzyszenie KoLiber), Rafał Kulisiewicz (Fundacja Służba Niepodległej) i Mateusz Godek (Catholic Voices).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody dla polityków w wymiarze moralnym

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 18:00
– Najpierw należy zastanowić się, czy ja jestem w porządku, żebym mógł oceniać któregoś z polityków – powiedział luteranin dr Jerzy Sojka. W audycji „Ideologika” wraz z jezuitą o. Mariuszem Bigielem i Mohamedem Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku Religijnego odnieśli się do kwestii zasadności przyznawania nagród dla polityków, a także do strony moralnej tej sprawy.
rozwiń zwiń