Stowarzyszenie "Spinka" niesie pomoc niepełnosprawnym kierowcom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 21:00
Stowarzyszeniu "Spinka" udało się stworzyć w Polsce profesjonalny rynek usług motoryzacyjnych dla środowiska niepełnosprawnych kierowców i pasażerów. O działalności fundacji mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Krzysztof Marciniak (prezes Stowarzyszenia "Spinka") i Eugeniusz Błaszczak (niepełnosprawny korzystający z pomocy Stowarzyszenia).
Audio
  • 05.12.2017 Krzysztof Marciniak i Eugeniusz Błaszczak o Stowarzyszeniu „Spinka”.
Logotyp stowarzyszenia  Spinka.
Logotyp stowarzyszenia „ Spinka”.Foto: spinka.org.pl

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom powstało w 2006 r. i realizuje swoje cele poprzez m.in. współpracę ze szkołami nauki jazdy, z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Robi to szkoląc kierowców i także niepełnosprawnych kandydatów na kierowców. Reprezentuje ich w relacjach zewnętrznych wpierając aktywność zawodową, pomaga przy zakupie nowych i używanych samochodów przystosowanych do ich potrzeb, organizuje szkolenia, targi, konferencje i daje wsparcie w relacjach z urzędami.           

Zdaniem Krzysztofa Marciniaka każdy samochód można dostosować do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. – Spinamy dwa światy – ludzi sprawnych i ludzi, którym los nie okazał się łaskawy. Gdy człowiek jest sprawny fizycznie, to nie ma świadomości, że jego los może się zmienić w sekundę przez przypadek. Dlatego staramy się spiąć te dwa okresy spiąć, by komfort funkcjonowania był maksymalnie duży. Samochód w życiu człowieka z dysfunkcją narządów ruchu jest nieodzowny. Prawie każda niepełnosprawność wymaga dokładnej przymiarki do samochodu – wskazywał prezes "Spinki".

Według Eugeniusza Błaszczaka takie stowarzyszenia jak "Spinka" w Polsce są potrzebne. –  Wypadek miałem 28 lat temu, a moje życie toczy się nadal. Uprawiałem sporty motorowe i przyszedł dzień, w którym usiadłem na wózku. Podczas wypadku doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego i moje życie się załamało. Wtedy trafiłem na „Spinkę”, która pomaga takim osobom jak ja – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24

_____________________

Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 05.12.2017

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Blumil – wózek inwalidzki na każdy teren

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 16:00
Ograniczenia tkwią w naszych głowach, nie w niepełnosprawności – to motto Miłosza Krawczyka - właściciela i założyciela firmy Blumil. Twórca specjalnego wózka, który daje możliwość osobom niepełnosprawnym poruszania się po dowolnym terenie, był gościem audycji Ludzie Gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Widzialni. Pełnosprawni” – akcja przełamująca stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 13:05
Fundacja Grupy PKP prowadzi kampanię społeczną „Widzialni. Pełnosprawni”. W ramach inicjatywy organizowane są m.in. happeningi na sześciu polskich dworcach. O akcji w Polskim Radiu 24 mówiła Katarzyna Kucharek z Fundacji Grupy PKP.
rozwiń zwiń