X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Boże Narodzenie. Tradycja jako element kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 06:01
Obchody świąt Bożego Narodzenia różnią się w poszczególnych regionach Polski. Jakie są najciekawsze tradycje i jakie jest przełożenie tych zwyczajów na sens teologiczny? O symbolach i ich znaczeniu mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja: Patryk Pawelczyk z Muzeum Etnograficznego w Warszawie i ks. prof. Zenon Hanas - zajmujący się tematyką interkultury.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

Święta i kojarzące się z nimi tradycje to właśnie element naszej kultury. Opłatek, kolędy czy żłóbek towarzyszą nam już od lat, sprawiając, że czas ten staje się wyjątkowy. Jak zaznaczył Patryk Pawelczyk, opłatek jest chlebem, który jako pokarm uniwersalny był formą darów dla wszystkich uczestników Wigilii. - Wysyłano go do bliskich za pomocą poczty. Robiono z niego różne przedmioty, czasem o charakterze magicznym, ale przede wszystkim dzielono się nim z ludźmi, zwierzętami, a nawet zaświatami – podkreślił gość audycji.

Jak podkreślił etnograf, tradycja jest istotnym elementem kultury, która spaja społeczeństwo. - Warto pamiętać jednak, że jest ona konstruktem dynamicznym i podlega przemianom – dodał ekspert.

Z tą opinia zgodził się ks. prof. Zenon Hanas i dodał, że tradycja zawsze będzie nam potrzebna, po to aby nas łączyć, a jednocześnie tworzyć naszą indywidualną tożsamość. – Każdy czerpie z niej podstawowe elementy aby zbudować siebie, swoją rodzinę czy wspólnotę – tłumaczył duszpasterz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/kawa

Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 20:30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Istota Bożego Narodzenia według różnych wyznań i religii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 18:00
Boże Narodzenie to jedne z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Jak odbierają je wyznawcy innych religii? Jaka jest istota Bożego Narodzenia? Na te pytania starali się odpowiedzieć w audycji Ideologika pastor Michał Jabłoński, Mohamed Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego, ojciec Mariusz Bigiel i rabin Szalom Ber Stambler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie święta Bożego Narodzenia oczami cudzoziemca

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 13:45
- To jak każdy przeżywa według swojej kultury wcielenie Syna Bożego w człowieka, to jest bogactwo całego Kościoła. We Włoszech tradycje świąteczne są podobne do polskich, mają charakter rodzinny. Typowym elementem naszej kultury jest choinka i szopka – mówił w Polskim Radiu 24 o. Luca Bovio z Krajowej Rady Misyjnej przy Episkopacie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia. "To czas radości, ale nie zakupów"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 18:05
- Dawanie podarków w Święta Bożego Narodzenia to stosunkowo nowa tradycja. Kiedyś obdarowywano się nie podarunkami, ale dobrym słowem. Słowo buduje rzeczywistość. Nie można było się kłócić, każdemu trzeba było dobrze życzyć – powiedział w audycji Ideologika etnograf Jan Witold Suliga. O tradycji i obyczajach Świąt Bożego Narodzenia mówili także jezuita o. Mariusz Bigiel, pastor Michał Jabłoński i Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie.
rozwiń zwiń