Działalność akademickiej korporacji „Arkonia”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 14:39
Akademicka korporacja „Arkonia” to stowarzyszenie studenckie, którego dewizą jest hasło „Veritate ac labore” czyli „Prawda i praca”. Trzy filary, na których opiera się stowarzyszenie to: przyjaźń, praca nad sobą i patriotyzm. O działalności organizacji mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja Maciej Saczywko - barwiarz, czyli pełnoprawny członek korporacji i Bartłomiej Kachniarz - filister, czyli członek wspierający stowarzyszenie.
Audio
  • 23.01.17 Maciej Saczywko i Bartłomiej Kachniarz o działalności korporacji „Arkonia”
Poczty sztandarowe warszawskich korporacji na uroczystościach przy pomniku Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. 1.08.2017, Warszawa
Poczty sztandarowe warszawskich korporacji na uroczystościach przy pomniku Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. 1.08.2017, WarszawaFoto: fb.com/KorporacjaAquilonia

Arkonia została założona 1897 r. na Politechnice - obecnym Uniwersytecie - w Rydze, gdzie podczas zaborów studiowało ponad 40 proc. polskich studentów. Organizacja przetrwała do dziś, choć w swoim życiorysie ma okres przerwy w czasach PRL.

Jak wyjaśnił Maciej Saczywko, określenia filister, barwiasz i fuks odnoszą się do hierarchii w organizacji. - Młody student zainteresowany korporacją przychodzi na nasze wykłady, a kiedy poznajemy go, a on składa podanie o wstąpienie do Arkonii uzyskuje najniższy stopień w hierarchii jakim jest fuks. Następnie, po zdaniu odpowiednich egzaminów, zostaje barwiarzem, może głosować, brać udział w tajnych zebraniach stowarzyszenia, a wyższy o stopień filister jest osobą, która skończyła już studia i odbyła pewne obowiązki względem korporacji, np. w postaci wykładów – tłumaczył Saczywko.

- W mieście mamy zawsze wiele miejsc, kontaktów, a to, co daje Arkonia to pewne zatrzymanie. Pewna grupa przyjaciół, która funkcjonuje od pierwszych lat studenckich do grobowej deski wzajemnie sobie pomaga i się wspiera – wyjaśnił Bartłomiej Kochniarz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/pr

Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 23.01.17

Godzina emisji: 20:35


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak