Ekonomista: Reparacje to nie tylko historia. Skutki II WŚ nadal odczuwalne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 14:41
– II wojna światowa to nie jest zamierzchła przeszłość. Na nas wszystkich w dalszym ciągu odbijają się wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekonomista, odnosząc się do kwestii wypłaty Polsce przez Niemcy ewentualnych reparacji, podkreślał że największy konflikt w dziejach ludzkości w znaczącym stopniu osłabił nasz potencjał gospodarczy.
Audio
  • 30.09.17 Ekonomista: Reparacje to nie tylko historia
Ruiny Pałacu Saskiego, wysadzonego w powietrze przez Niemców w grudniu 1944.
Ruiny Pałacu Saskiego, wysadzonego w powietrze przez Niemców w grudniu 1944.Foto: wikipedia / domena publiczna

W kontekście polskich strat wojennych brakuje dokładnych wyliczeń. Tego typu bilans został jednak stworzony dla Warszawy, w 2004 roku, kiedy to miastem kierował Lech Kaczyński. Wówczas straty naszej stolicy oszacowano na kwotę ponad 45 miliardów dolarów, uwzględniając m.in. wzrost realnej wartości pieniądza.

– W kontekście reperacji, choć nie mamy pełnych szacunków, a jedynie pobieżne wyliczenia, możemy mówić o kwotach idących w setki miliardów euro. To biliony złotych, jeśli chodzi o straty poniesione ze strony Niemiec, nie mówiąc już o Rosji – wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha.

W ocenie eksperta, w kwestii ewentualnych roszczeń wysuwanych przez stronę Polską, nie można tez mówić o swego rodzaju przedawnieniu. – To nie jest zamierzchła przeszłość, nadal żyje wielu ludzi, którzy pamiętają wojnę. Miejmy również na uwadze to, że na nas wszystkich odbiła się II wojna światowa, jej skutki. Warto też dodać, że reparacje z czasów I wojny światowej Niemcy skończyli płacić dopiero kilka lat temu, w 2010 roku – podkreślał gość PR24.

Marian Szołucha zaznaczył także na naszej antenie, że II wojna światowa, choć była największym konfliktem w dziejach ludzkości, wcale w historii naszego kraju nie odbiła się najboleśniejszym piętnem. – Najgorsze były zniszczenia, które dotknęły Polskę w XVII wieku, podczas potopu szwedzkiego. Przed najazdem byliśmy bardzo zamożnym krajem – przypominał ekonomista.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 13.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Sprawa reparacji nie może ulec przedawnieniu, bo wynika z ludobójstwa”

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 10:27
Biuro Analiz Sejmowych opublikowało w ostatnich dniach ekspertyzę, dotyczącą reparacji wojennych. Jak wynika z dokumentu, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. W Polskim Radiu 24 mówił o tym mec. Stefan Hambura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polsce należą się reparacje od Rosji? "Sowieci są nam winni 2,1 mld dolarów odszkodowań”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 07:49
Daty 1 i 17 września są nierozłączne w historii XX wieku. – Nie mam żadnych wątpliwości, że reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat. Nawet adresat jest ten sam. Problem z reparacjami jest taki, że alianci w Poczdamie uznali, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec z puli radzieckiej. To jest niesłychane, ponieważ nie zostaliśmy potraktowani jako podmiot – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje od Niemiec. "Budowa pojednania nie na kłamstwie i oszustwie, ale rozliczeniu i zadośćuczynieniu".

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 11:21
Temat reparacji wojennych powrócił i przybiera na sile. Jak twierdzi profesor Bogdan Musiał, politolog i historyk mieszkajacy w niemczech, jeśli chcemy zbudować prawdziwe pojednanie to nie na kłamstwie i oszustwie, ale rozliczeniu i zadośćuczynieniu. A to jeszcze nie nastąpiło – powiedział gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rząd niemiecki utrudnia odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 14:05
Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reparacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 16:15
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i Józef Menes, były doradca Lecha Kaczyńskiego, dotarli do nieznanego do tej pory dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak twierdzą, akt może być niezwykle istotny w kontekście podnoszonej przez Warszawę kwestii domagania się od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Michała Wróblewskiego z „Faktu” i Kamila Szewczyka z „Super Expressu”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił w PR24 takżę historyk Piotr Dmitrowicz. 
rozwiń zwiń