Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 10:05
W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Audio
  • 15.04.2018 prof. Wojciech Materski o zbrodni katyńskiej
Rzeczy osobiste pomordowanych zaprezentowane w Muzeum Katyńskim w Warszawie,
Rzeczy osobiste pomordowanych zaprezentowane w Muzeum Katyńskim w Warszawie, Foto: PAP/Leszek Szymański

Ofiarą zbrodni katyńskiej padli obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zabijano strzałem w tył głowy. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz.

11 kwietnia 1943 roku niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia to dziś symboliczna rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Według prof. Wojciecha Materskiego ZSRR początkowo nie wiedział co robić z jeńcami. – Po wejściu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku w kraju zapanowało wielkie zamieszanie, nie wiadomo było czy przychodzi armia wroga, czy sojusznik, który będzie z nami bił Niemców. To spowodowało masowe branie Polaków do niewoli sowieckiej. Znalazło się w niej 240 tys. żołnierzy i podoficerów i 10 tys. oficerów. Część Polaków skierowano do obozów pracy, a pozostałych zamknięto w trzech obozach specjalnych. Po rozmowach z jeńcami Beria powiedział, że jeńcy to „element kontrrewolucyjny, który reedukacji się nie podda” – mówił historyk. Decyzja o wymordowaniu 14,5 tys. jeńców oraz 7,3 tys. więźniów zapadła pod koniec lutego 1940 roku – wskazywał prof. Materski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 08:38

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

IPN zaprezentował publikację z dokumentami z przesłuchania przed komisją Maddena

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 09:27
IPN zaprezentował pierwszy tom książki „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952”. Jest zbiór dokumentów i przesłuchań świadków, którzy zeznawali przed specjalną komisją śledczą Kongresu amerykańskiego, która w latach 1951-52 zajmowała się zbrodnią katyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zbrodnia katyńska była elementem szeroko zakrojonych represji sowieckich”

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 12:45
Marzec jest szczególnym miesiącem w historii zbrodni katyńskiej. 5 marca 1940 roku zapadła tajna decyzja najwyższych władz państwowych i partyjnych ZSRR o „likwidacji” tysięcy jeńców wojennych – m.in. oficerów Wojska Polskiego. 8 marca Sowieci wywieźli pierwszych 13 jeńców z obozu w Kozielsku, a 15 marca prawdopodobnie przeprowadzili już pierwsze rozstrzelania tych 13 oficerów. O zbrodni katyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry dr Bartłomiej Bydoń (Muzeum Katyńskie) i dr Witold Wasilewski (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków pamięta czym jest Katyń

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:31
Z wiedzą historyczną Polaków jest coraz lepiej. Takie wnioski można wysnuć z badania „Pamięć o zbrodni katyńskiej”. Według sondażu, prawie wszyscy Polacy słyszeli o sowieckim mordzie na polskich oficerach. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 lat temu ujawniona została Zbrodnia Katyńska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:23
W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dużo wiemy o zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:41
13 kwietnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak dużo Polacy wiedzą dziś o likwidacji przez Rosjan ponad 20 tysięcy obywateli naszego kraju? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Tomasz Kukołowicz, kierownik Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury, a także Kajus Augustyniak, rzecznik NCK.
rozwiń zwiń