X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 10:05
W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Audio
  • 15.04.2018 prof. Wojciech Materski o zbrodni katyńskiej
Rzeczy osobiste pomordowanych zaprezentowane w Muzeum Katyńskim w Warszawie,
Rzeczy osobiste pomordowanych zaprezentowane w Muzeum Katyńskim w Warszawie, Foto: PAP/Leszek Szymański

Ofiarą zbrodni katyńskiej padli obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zabijano strzałem w tył głowy. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz.

11 kwietnia 1943 roku niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia to dziś symboliczna rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Według prof. Wojciecha Materskiego ZSRR początkowo nie wiedział co robić z jeńcami. – Po wejściu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku w kraju zapanowało wielkie zamieszanie, nie wiadomo było czy przychodzi armia wroga, czy sojusznik, który będzie z nami bił Niemców. To spowodowało masowe branie Polaków do niewoli sowieckiej. Znalazło się w niej 240 tys. żołnierzy i podoficerów i 10 tys. oficerów. Część Polaków skierowano do obozów pracy, a pozostałych zamknięto w trzech obozach specjalnych. Po rozmowach z jeńcami Beria powiedział, że jeńcy to „element kontrrewolucyjny, który reedukacji się nie podda” – mówił historyk. Decyzja o wymordowaniu 14,5 tys. jeńców oraz 7,3 tys. więźniów zapadła pod koniec lutego 1940 roku – wskazywał prof. Materski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 08:38

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

IPN zaprezentował publikację z dokumentami z przesłuchania przed komisją Maddena

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 09:27
IPN zaprezentował pierwszy tom książki „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952”. Jest zbiór dokumentów i przesłuchań świadków, którzy zeznawali przed specjalną komisją śledczą Kongresu amerykańskiego, która w latach 1951-52 zajmowała się zbrodnią katyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zbrodnia katyńska była elementem szeroko zakrojonych represji sowieckich”

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 12:45
Marzec jest szczególnym miesiącem w historii zbrodni katyńskiej. 5 marca 1940 roku zapadła tajna decyzja najwyższych władz państwowych i partyjnych ZSRR o „likwidacji” tysięcy jeńców wojennych – m.in. oficerów Wojska Polskiego. 8 marca Sowieci wywieźli pierwszych 13 jeńców z obozu w Kozielsku, a 15 marca prawdopodobnie przeprowadzili już pierwsze rozstrzelania tych 13 oficerów. O zbrodni katyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry dr Bartłomiej Bydoń (Muzeum Katyńskie) i dr Witold Wasilewski (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków pamięta czym jest Katyń

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:31
Z wiedzą historyczną Polaków jest coraz lepiej. Takie wnioski można wysnuć z badania „Pamięć o zbrodni katyńskiej”. Według sondażu, prawie wszyscy Polacy słyszeli o sowieckim mordzie na polskich oficerach. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 lat temu ujawniona została Zbrodnia Katyńska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:23
W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dużo wiemy o zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:41
13 kwietnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak dużo Polacy wiedzą dziś o likwidacji przez Rosjan ponad 20 tysięcy obywateli naszego kraju? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Tomasz Kukołowicz, kierownik Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury, a także Kajus Augustyniak, rzecznik NCK.
rozwiń zwiń