"Czar PRL". Muzeum życia minionej epoki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 19:40
Powstałe w 2014 roku stołeczne Muzeum "Czar PRL" przyciąga co roku licznych odwiedzających, w tym turystów zagranicznych. Uczą się historii Polski Ludowej, poznając w muzeum warunki życia obywateli. O placówce mówił w audycji Kulisy Spraw jej założyciel, Rafał Patla.
Audio
  • 24.02.2017 „Czar PRL” – muzeum o minionej epoce. Gość: Rafał Patla, założyciel.
Fragment ekspozycji Muzeum Czar PRL.
Fragment ekspozycji Muzeum Czar PRL. Foto: /muzeumczarprl / fb

Gość Polskiego Radia 24 pracuje jako przewodnik po Warszawie. Jak wyjaśniał, w pewnym momencie zauważył, że nie ma w stolicy miejsca, gdzie mógłby zabierać swoje wycieczki i pokazywać, jak żyło się w czasach PRL. – Miejsca, gdzie mam pewne tło, do opowiedzenia konkretnej fabuły. Postanowiłem stworzyć je sam – mówił. Początkowo eksponaty gromadzone były w garażu. Jednak z roku na rok uzbierało się ich tyle, że Patla postanowił utworzyć stałą ekspozycję. – Ta koncepcja, trochę minimalistyczna, nie wyjaśnia całkowicie historii,  ale jest pewnym elementem, umożliwiającym jej opowiedzenie – tłumaczył.

Muzeum "Czar PRL" na warszawskiej Pradze podzielono na trzy sekcje. Pierwsza, to mieszkanie: z półkotapczanem, telewizorem Rubin i pralką Franią. Druga część to ulica. – Tam można wejść do sklepu mięsnego z pustymi hakami, baru mlecznego, budki telefonicznej, zobaczyć saturator – wskazywał gość. W sekcji trzeciej urządzono natomiast kącik Komitetu Centralnego PZPR, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć sztandary, proporczyki, czy literaturę propagandową.

W muzeum urządzono także kąciki "Solidarności" i stanu wojennego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Janusz Miliszkiewicz

Polskie Radio 24/ip

Kulisy Spraw - wszystkie audycje. 

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 19:15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sto eksponatów na stulecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 19:48
Gościem Polskiego Radia 24 był Ryszard Kruk z portalu "Kolekcjonerstwo dla wiedzy". Na naszej antenie mówił on o inicjatywie "Sto Kolekcjonerskich Eksponatów na Stulecie Odzyskania Niepodległości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Kresów? "To odpowiedź na ogromną potrzebę tych, którzy mają kresowe korzenie"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 21:04
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad koncepcją Muzeum Kresów. Jak może wyglądać takie centrum dziedzictwa historyczno-kulturowego? O tym mówił w Kulisach Spraw kolekcjoner kresowych pamiątek Tomasz Kuba-Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedmioty związane z historią najbardziej pożądane przez bibliofilów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 19:41
Rękopisy, druki, dokumenty historyczne i obiekty rzemiosła artystycznego, związane z historią Polski. To przedmioty najbardziej pożądane przez kolekcjonerów. Na aukcjach osiągają ceny od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Paweł Podniesiński, ekspert rynku bibliofilskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratujemy polskie zabytki na dawnych Kresach Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:48
74 mln złotych na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą przeznaczyło Ministerstwo Kultury w latach 2006-2016. Większość tych środków skierowano na ratowanie polskich zabytków na dawnych Kresach RP. O inicjatywie mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybyszewski, redaktor naczelny "Spotkań z Zabytkami".
rozwiń zwiń